Reklama

Dyrektor MOSiR bierze czynny udział w kampanii wyborczej prezydenta Katowic

Grzegorz Żądło
Daniel Muc, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Katowicach, aktywnie wspiera w kampanii wyborczej prezydenta Marcina Krupę. Nie zgadza się jednak ze stwierdzeniem, że zachodzi w tym przypadku konflikt interesów.

Daniel Muc przez wiele lat działał jako PR-owiec. Przez 12 lat pracował w Imago PR. Doradzał w kampaniach wyborczych m.in. Andrzeja Stani, który był prezydentem Rudy Śląskiej. Wielokrotnie, jeszcze za czasów Piotra Uszoka, Urząd Miasta Katowice wynajmował Imago PR do prowadzenia różnych akcji PR-owych, związanych m.in. z inwestycjami. Uczestniczył w nich Daniel Muc.

Dyrektorem MOSiR w Katowicach został formalnie 1 sierpnia 2020 roku. Został wybrany w drugim konkursie na to stanowisko. Co ciekawe, startował też w pierwszym, ale wtedy nie zyskał akceptacji.

Jednocześnie jest też członkiem rady nadzorczej Katowickiej Agencji Wydawniczej. To miejska spółka-córka Katowickich Inwestycji, która m.in. wydaje internetowy miejski biuletyn i bezpłatną gazetkę. Teraz Muc zaangażował się w kampanię wyborczą prezydenta Marcina Krupy. Doradza sztabowi i pojawia się na konferencjach prasowych prezydenta i kandydatów Forum Samorządowego. Był również na konwencji wyborczej.

Zapytaliśmy Muca czy pracuje dla Forum Samorządowego i Marcin Krupa w kampanii wyborczej opłatnie. – Jestem jedną z wielu osób, które wspierają działania komitetu wyborczego wolontaryjnie. Podkreślam, że to zaangażowanie jest punktowe i ma mocno ograniczony charakter – odpowiedział dyrektor MOSiR. Potwierdził jednak, że doradza sztabowi.

Zapytaliśmy też czy nie widzi w tej sytuacji konfliktu interesów. Czy doradzanie jednemu z kandydatów nie jest naruszeniem autonomii instytucji, jaką jest MOSiR i czy nie może zostać uznane za odwdzięczenie się za stanowisko dyrektora MOSIR-u? – Dyrektor jednostki nie jest w żaden sposób pozbawiony czynnego albo biernego prawa wyborczego. Może mieć i manifestować swoje poglądy. Przepisy prawa nie narzucają żadnych ograniczeń w tym względzie. Rozumiem, jednak że u niektórych osób takie wątpliwości mogą się pojawić. Chciałbym w takim przypadku tylko zwrócić uwagę, że idąc tym torem, należałoby zakazać brania udziału w wyborach (to przecież większe zaangażowanie, niż pomoc w toku kampanii) dyrektorom szkół, nauczycielom, a może szerzej, wszystkim osobom zatrudnionym w samorządzie, dla których prezydent miasta jest pośrednio bądź bezpośrednio pracodawcą (tak, jak w moim przypadku). Takich osób są tysiące – argumentuje Muc.

Chcieliśmy też wiedzieć czy dyrektor MOSiR pomaga w kampanii wyborczej prezydenta w godzinach swojej pracy. – Angażuje się w kampanię wyborczą komitetu po godzinach pracy. Natomiast w dni, gdy jestem zaangażowany w wydarzenia, które dzieją się w godz. 8.00-16.00, biorę wolne. Tak było w czasie, kiedy odbywały się konferencje prasowe, na których byłem obecny.


Tagi:

Komentarze

 1. Mieszkaniec 4 marca, 2024 at 9:33 pm - Reply

  Dość krupiego smrodu i brudu

  • dan 5 marca, 2024 at 7:33 am Reply

   a nie dość jakiego smrodu i brudu? Na kogo, a raczej na jaką wielką zagadkę garnących się Samarytaninów do władzy wolałbyś zamienić Krupe? Każdy będzie lepszy? A zaryzykujesz żeby się przekonać? Bo coś mi się wydaje, że w skali kraju ludzie zaryzykowali i teraz tego coraz bardziej żałują.

 2. Grucha 29 lutego, 2024 at 1:32 pm - Reply

  Sami wolontariusze, z dobrego serca pomagają preziowi

 3. jestesmy za... 29 lutego, 2024 at 12:54 pm - Reply

  krupa oznacza stabilizacje i realny rozwoj miasta

  • HahaHihi 5 marca, 2024 at 12:36 am Reply

   Teraz to już na pewno wpadnie wyższa premia kwartalna krupowy urzędasie 🙂

  • pad 1 marca, 2024 at 12:22 am Reply

   tak, stabilizacja. Trwa od 26 lat…
   Ja jednak wolę to nazywac inaczej – Układ Zamknięty

  • Mieszkaniec 29 lutego, 2024 at 6:18 pm Reply

   noo… na tych tablicach do ITS… żal nie wykorzystać i napisać Marcin Krupa… tam się świeci kropka więc nabija już KWh. Dodanie napisu to tylko zysk. A funkcja ITS, zaraz kierowcy przyspieszyliby jazdę.

  • p 29 lutego, 2024 at 5:14 pm Reply

   Krupa oznacza zagroda dla żubrów i impotencja tramwajowa

  • Pab 29 lutego, 2024 at 1:49 pm Reply

   Doprecyzujmy – stabilizację dla patodeweloperki i realny rozwój betonozy, bylejakości, brudu, dziur syfu i malarii.

Dodaj komentarz

*
*