Reklama

Dwie spółki wpłaciły do kasy miasta 8 mln zł dywidendy. Obydwie zajmują się wodą i kanalizacją

G. Ż.
Dwie miejskie spółki, Katowickie Wodociągi i Katowicka Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna, wpłaciły do kasy miasta łącznie 8 mln zł. To dywidenda z tytułu zysku osiągniętego w 2019 roku.

Co roku wybrane miejskie spółki zasilają budżet miasta dywidendami. Najczęściej są to te same podmioty, związane z wodą i kanalizacją. Tak też jest i tym razem. Katowickie Wodociągi wypracowały w 2019 roku 5 671 968 zł zysku netto. Z tego do kasy miasta przekazały 3 mln zł.

Jeszcze więcej, bo 5 mln zł, wypłaciła Katowicka Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna, która w 2019 roku wypracowała zysk w wysokości 11 189 692 zł.

Przypomnijmy, że prezes Katowickich Wodociągów Stanisław Krusz, zapowiedział podczas niedawnej komisji budżetu rady miasta, że w tym roku wyniki spółki nie będą już tak dobre. W związku z niższą sprzedażą wody, spowodowaną mniejszym zapotrzebowaniem w okresie pandemii, w listopadzie spółka wystąpi do Wód Polskich o zgodę na wprowadzenie podwyżki cen wody i odprowadzania ścieków przed końcem obowiązywania ustalonej na 3 lata taryfy. Na razie nie wiadomo jak duża ma być podwyżka.


Tagi:

Komentarze

 1. Aleksander 30 września, 2020 at 8:32 am - Reply

  Tego typu firmy nie powinny być nastawione na osiąganie zysków, gdyż zaspakajają podstawowe potrzeby mieszkańców. Jeśli jakikolwiek zysk występuje, powinien być przeznaczony na niwelowanie podwyżek kosztów działalności np. podwyższenia cen prądu.

  • kokogut 30 września, 2020 at 5:45 pm Reply

   Komunę proponujesz. Każda spółka jest nastawiona na zysk, miejska też i tak powinno być. Zresztą co ma woda do prądu.

 2. Sebastian 30 września, 2020 at 7:53 am - Reply

  Bardzo dobry pomysł z tą podwyżką cen wody!
  To bardzo przyszłościowe i wychowawcze – kara za oszczędzanie i zmniejszenie zużycia najcenniejszego zasobu ziemi!
  O teraz to już zawsze zakręcę kurek przy goleniu lub myciu zębów!
  Bo nie daj Boże jeszcze więcej zapłacę jak mniej zacznę zużywać!
  Susza hydrologiczna trwa w najlepsze od wielu lat a my pyk! Kara za oszczędzanie wody!

  Apeluje od wszystkich mieszkańców! Lejcie wodę na potęgę !wtedy stanieje !

 3. Grucha 29 września, 2020 at 4:25 pm - Reply

  Spółka miejska ma milionowe zyski, ale żąda podwyżki opłat za wodę. Cóż za troska o budżet miasta… W którym te miliony z dywidendy przepadną na tak szczytne cele jak finansowanie 3-ligowego klubu piłkarskiego

Dodaj komentarz

*
*