Reklama

Dlaczego ludzie wyprowadzają się z Katowic? „Estetyka, estetyka i jeszcze raz estetyka”

Zdjęcie archiwalne.

Redakcja
Poprosiliśmy naszych czytelników, którzy wyprowadzili się z Katowic, żeby napisali dlaczego to zrobili. Dziś publikujemy kolejną historię. Pan Michał ma 32 lata, w Katowicach mieszkał 19 lat. Teraz mieszka we Wrocławiu.

Aktualnie mieszkam we Wrocławiu i zawsze zakładałem, że wrócę do Katowic, ale z roku na rok wydaje się to coraz mniej realne, a główne powody to estetyka, estetyka i jeszcze raz estetyka (i trochę komunikacja miejska).

Remonty w północnej części śródmieścia zaczęły się naście lat temu i jakie są tego efekty? Najważniejsze ulice dalej są niewyremontowane: Stawowa, Wawelska, Staromiejska, Dyrekcyjna – nie ma nawet planów na rewitalizacje tych miejsc. Przez już wyremontowane ulice i tak nie da się przejść bez obrzydzenia, bo zaledwie parę lat po renowacji płyty są kompletnie zniszczone, pokruszone, pobrudzone i z brakującą spoiną, co prowadzi do dalszej degradacji. Mowa tu konkretnie o całej 3 Maja, św. Jana i dużej części rynku i Młyńskiej. Można powiedzieć, że miliony, które poszły na te ulice to pieniądze wyrzucone w błoto, a nie słyszałem o planach na jakiekolwiek remonty. Nawet jeśli podniesiemy wzrok z syfu pod nogami, to zobaczymy jedynie kamienice zaklejone reklamami i nie wygląda na to, żeby uchwala krajobrazowa została wprowadzona przez najbliższe parę lat.

Problemem jest też brak planów na rozwój sieci tramwajowej – na wczoraj powinny być gotowe trasy na Ligotę, Bogucice przez/obok Strefy Kultury, 3 Stawy przez Paderewę i na południe (XD). Wątpię, żeby ktokolwiek z nas się doczekał chociaż jednej z nich.

Na koniec jeszcze chciałem dodać, że wbrew populistycznym hasłom, problemem zdecydowanie nie jest zieleń i akurat pod tym względem Katowice wypadają bardzo dobrze w porównaniu do innych miast.”

Michał

Jeśli wyprowadziłeś/aś się z Katowic, napisz nam o powodach takiej decyzji. Czekamy na wasze maile pod adresem [email protected]. Możecie też pisać poprzez wiadomości na naszym fanpage na Facebooku.


Tagi:

Komentarze

 1. Roman 26 września, 2022 at 10:21 pm - Reply

  najlepi lubia w Katowicach te ścieżki rowerowe jest ich tyla że nie wiem które wybrać w drodze do centrum może wy mi pomożeta :)))) i to promo przesiądź się z auta buhhhaaa . może powinno się zmienić nazwę na Krupowice albo uszokowice to może turystów było by chociaż więcej

 2. IRENA 26 września, 2022 at 3:01 pm - Reply

  Kiedyś Gorole porzyjeżżali do roboty na Śląsk teraz mają emerytury to wyjeżdżają w swoje strony i to tyle

 3. mirekk 26 września, 2022 at 10:15 am - Reply

  Fakty, Katowickie chodniki są brudne (3-maja, wyjście z „dworca PKP” na Słowackiego, Rynek, Gliwicka), krzywe, wąskie i dziurawe (ul. Andrzeja, ul. Sądowa). Obrzydliwe płachty reklamowe, naćkane wszędzie reklamy (3-g- maja!). Zaniedbane i pomazane kamienice – zwłaszcza okolice Warszawskiej. Wszystko zastawione po korek autami – co pogarsza estetykę i komfort korzystania z ulic i chodników miasta. Jeszcze duuuużo do zrobienia.

 4. Luk 26 września, 2022 at 7:09 am - Reply

  Że Katowice nie mają nic do zaoferowania najlepiej widać po ilości turystów robiących zdjęcia, praktycznie ich nie ma. Za to ilość meneli robi wrażenie. Proporcje odwrotne niż w Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Lublinie itd itp

 5. Hanys 25 września, 2022 at 2:06 pm - Reply

  Widać, że dawno nie był w Katowicach. Zapraszamy ponownie.

  • Piotr 26 września, 2022 at 9:12 am Reply

   Karlusie, Ty miyszkosz w Katowicach, abo Cie sam prziwyzli plecionym autobusym ?? 😉
   Łosmy miesionc robia jako wolontariusz na dworcu PKP.
   Widza ich w dzień i nocą !!
   Meneli w centrum jest tak dużo, że poradzom Cie zabić samym oddechem…
   Kaj Tyś sie chopie uchowoł ??

   • Hanys 26 września, 2022 at 10:30 am Reply

    Chopie, na Ligocie miyszkom. Wiym, jak było przed tym, a jak jest teraz. I mi tu niy fandzol, że wtedy było czyści, bo pomyśla, żeś łożarty. Godomy tu ło Katowicach i czystości, niy ło mynelach. Nawet w Nowym Yorku znojdziesz maras w centrum. Popacz na to z pewnyj perpektywy i łocyniej, kedyś nawet dróg niy było ino maras. Chopie, niy pij już, wystarczy ci tego.

    • MM 26 września, 2022 at 10:59 am Reply

     Mosz recht, maras i mynele som jak w kożdym winkszym mieście. Ale jak wejrzeć po całości to Katowice som cołkiym, cołkiym i majom nojwiyncyj zielonygo (lasów) ze wszystkich miast w Polsce. No chyba, że ftoś cołki dziyń na banhofie siedzi to widzi ino myneli.
     Pewno Pyjter za smarkaty coby pamiyntać jak kedyś wyglondała ulica Kochłowicko na przikład i jak sie niom jechało. Dzisiok jest to autobana A4

     • kukura 26 września, 2022 at 1:38 pm Reply

      proponuje tymi lasami obsiać pustostany w centrum. bedziecie mieli jeszcze wiecej.

      poza tym miasto to miasto, a nie las.

      autostrada w centrum jako przyklad nowoczesnosci… niezle. w bardziej cywilizowanych krajach to sie wlasnie je likwiduje w miastach.

      • Mikelo 27 września, 2022 at 10:59 am Reply

       Gdzie to się likwiduje autostrady w miastach? Podaj jeden przykład. Bo ja znam tylko z ostatnich lat zakrycie autostrady w centrum Bostonu, zakrycie, nie likwidację.

       • Szymon 27 września, 2022 at 7:16 pm Reply

        W Warszawie w ostatnich latach na przykład drastycznie zwężono ulicę Świętokrzyską. W Paryżu była autostrada wzdłuż Sekwany – zmieniono ją w drogę rowerową i bulwar. W San Francisco zburzono Embarcadero Freeway, a także część Central Freeway.

      • Hanys 26 września, 2022 at 3:50 pm Reply

       kukura, grucha, a kto was tu trzyma? A migrujcie jak najdalej od Śląska, nie trzeba nam tu goroli. I to jeszcze ze wsi.

       • kukura 26 września, 2022 at 11:08 pm Reply

        lol, ostatnio się podniecał polską reprezentacją siatkową, a teraz wyzywa od goroli. pysznie.

      • Grucha 26 września, 2022 at 3:30 pm Reply

       Dla prostaków autostrada w mieście to szczyt nowoczesności. Jeszcze 100 lat i może coś zrozumieją

  • kukura 25 września, 2022 at 8:00 pm Reply

   Ja byłem wczoraj. Miasto jest brudne w dzień i ciemne jak w dupie wieczorem.

   • Hanys 26 września, 2022 at 12:11 pm Reply

    Dotrzyj do Paryża i też zobaczysz górę śmieci, znam to z autopsji. Zależy gdzie wejdziesz i co chcesz zobaczyć.

    • kukura 26 września, 2022 at 1:40 pm Reply

     no byłem w samym reprezentacyjnym centrum. stawowa 3 maja pl. wolnosci.

     rozpadajace sie kamienice i dziurawe chodniki.

     przyjmniej po zmroku tego nie widac, bo polowa latarni nie swieci.

 6. Piotr 25 września, 2022 at 10:57 am - Reply

  Jak określa w/w stan rzeczy mój znajomy: Katowice są jak „ruskie miasto”, niby widać pieniądze ale niechlujstwo i wszechobecny brak gospodarskiego oka jest rażący…
  Zobaczcie sobie na przedwojennych zdjęciach, jak estetyczne i „wylizane” były Katowice.
  Aż nie chce się wierzyć że do takiego stanu rzeczy, doprowadzili ludzie ze starych śląskich rodzin, gdzie umiłowanie porządku i czystości, zawsze było na pierwszym miejscu !!

  • Hanys 25 września, 2022 at 3:02 pm Reply

   Oglądałem stare zdjęcia i nie zauważyłem tam wylizanych ulic, a wręcz przeciwnie. Ktoś tu na siłę próbuje forsować swoje zdanie na temat Katowic. I w dodatku nieprawdziwe.

   • kukura 25 września, 2022 at 8:01 pm Reply

    Prawdziwe. Wystarczy ruszyć się z Katowic gdziekolwiek i zobaczyć jak wygląda gdzie indziej.

Dodaj komentarz

*
*