Reklama

Dla wielu to wciąż temat tabu. Gdzie pochować dzieci z poronienia? Jest takie miejsce w Katowicach-Załężu

Katarzyna Głowacka

Co roku, 15 października, obchodzony jest też Dzień Dziecka Utraconego. Parafia wysyła zaproszenia do rodziców, za których odprawiana jest msza. Później czeka na nich poczęstunek przy kawie, jest możliwość spotkania, porozmawiania. – Chcemy utworzyć parafialną grupę wsparcia dla rodziców dzieci poronionych, ale na razie jest zbyt małe zainteresowanie. To ciągle temat tabu – mówi pani Iza. – Sama zmagałam się z podobnym problemem, ale nikt nie był w stanie mi pomóc. Dopiero, gdy moja koleżanka poroniła, a było to już po wprowadzeniu ustawy, zdecydowałam się interweniować u księdza proboszcza – dodaje.

Kościół św. Józefa w Katowicach-ZałężuUstawa, o której mówi pani Iza, niezależnie od czasu zakończenia ciąży, gwarantuje prawo do pochowania dziecka, jego rejestracji w Urzędzie Stanu Cywilnego, zasiłku pogrzebowego (4000 zł) oraz urlopu macierzyńskiego (56 dni).

Co zrobić jeśli rodzice zdecydują się na pochówek? Przede wszystkim, niezbędne jest określenie jego płci. We wczesnym etapie ciąży, czyli do 16 tygodnia, może to być niemożliwe. Wtedy niezbędne staje się wykonanie badania genetycznego. Takie badania nie są refundowane, więc rodzice muszą za nie zapłacić. Możliwe jest także poznanie przyczyny poronienia, jednak refundacja z NFZ przysługuje dopiero po dwóch niepowodzeniach. Kłopotliwe może być też poronienie, do którego doszło poza szpitalem. Kobieta musi się wtedy zgłosić do lekarza. W szpitalu wydawane są karty zgonu i karty martwego urodzenia dziecka, z którymi trzeba pójść do Urzędu Stanu Cywilnego. Tam wydawany jest akt urodzenia dziecka z adnotacją o martwym urodzeniu. Przedstawienie pracodawcy skróconego odpisu aktu umożliwia uzyskanie urlopu macierzyńskiego. A zaniesienie dokumentów potwierdzających prawo do świadczeń oraz aktu urodzenia dziecka do ZUS gwarantuje otrzymanie zasiłku pogrzebowego. Dziecko można pochować w takim właśnie specjalnym grobie, ale też w rodzinnym grobowcu.

Pomoc w ustaleniu praw rodziców po stracie dziecka można uzyskać na stronie www.poronilam.pl. Na wszelkie pytania odpowie też katowicka Fundacja Przetrwać Cierpienie, która zajmuje się m.in. pomocą po stracie członka rodziny.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*