Reklama

Czas pobierania zasiłku opiekuńczego dla rodziców przedłużony. Z wnioskiem trzeba czekać na nowe przepisy

Redakcja
Przedłużona kwarantanna w szkołach oznacza przedłużoną opiekę i zasiłek dla rodziców. Rodzice będą mogli składać w ZUS wnioski na dwa sposoby, ale dopiero po nowelizacji przepisów.

Szkoły, przedszkola i żłobki miały być zamknięte do 25 marca, ale rząd w ostatnich dniach przedłużył kwarantannę. Placówki oświatowe na pewno nie zostaną otwarte aż do Wielkanocy. Z tego powodu dzieci będą musiały zostać dłużej pod opieką rodziców. Ci, podobnie jak za pierwszym razem, mogą starać się o zasiłek opiekuńczy.

Będzie można go uzyskać na dwa sposoby. Pierwszy to wniosek o dodatkowy zasiłek. Nawet jeśli rodzice wyczerpali do tej pory dodatkowy 14-dniowy okres pobierania świadczenia, to można złożyć taki sam wniosek jak w pierwszym okresie zamknięcia szkół, przedszkoli i żłobków. Należy wypełnić oświadczenie, w którym wskazany zostanie nowy okres opieki nad dzieckiem i powiadomić swojego pracodawcę.

Druga możliwość to wniosek w ramach przysługującej każdemu 60-dniowej opieki w roku. – W tym celu trzeba wypełnić wniosek na formularzu Z-15A i dołączyć do niego oświadczenie o zamknięciu placówki oświatowej dziecka. Po wejściu w życie nowych przepisów specustawy, okres ten będzie rozliczony jako dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Tym samym nie pomniejszy puli 60 dni standardowego zasiłku opiekuńczego – wyjaśnia Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim.

Niezależnie od wybranego sposobu, na złożenie wniosków rodzice muszą poczekać. Będzie można to załatwić w ZUS-ie dopiero po wejściu w życie nowelizacji specustawy. Kiedy ta się już pojawi, będzie obowiązywała z mocą wsteczną od dzisiaj, czyli 26 marca 2020. Przypomnijmy, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom lub opiekunom prawnym dzieci, którzy opiekują się dzieckiem poniżej 8. roku życia i są objęci ubezpieczeniem chorobowym.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*