Reklama

Czy Katowice są medialnym miastem? Jest raport na ten temat

Katowice
Grzegorz Żądło
Prawie sto tysięcy publikacji w mniejszym lub większym stopniu dotyczących Katowic ukazało się w trzech ostatnich miesiącach 2015 roku. Dało to stolicy woj. śląskiego siódme miejsce w zestawieniu 18 największych polskich miast. Bezkonkurencyjna pod względem medialności jest oczywiście Warszawa. Jeśli jednak wziąć pod uwagę publikacje tylko z mediów ogólnopolskich, Katowice wskakują na podium.

Raport cyklicznie (co 3 miesiące) przygotowuje PRESS-SERVICE Monitoring Mediów. Właściwie przez cały mijający rok medialna hierarchia była taka sama. Na czele Warszawa, potem Kraków, Poznań i Wrocław (blisko siebie pod względem liczby publikacji), dalej Łódź, Gdańsk i Katowice. Pierwszą dziesiątkę zamykają Szczecin, Lublin i Bydgoszcz.

Jak to wygląda w liczbach bezwzględnych. W ostatnich trzech miesiącach ubiegłego roku stolica Polski pojawiła się w 441 172 publikacjach prasowych, internetowych, telewizyjnych i radiowych. PRESS-SERVICE monitoruje ponad 1100 tytułów prasowych, 5 mln polskojęzycznych źródeł internetowych oraz 100 stacji radiowych i telewizyjnych.

O Krakowie pisano i mówiono 205 364 razy, o Poznaniu – 200 753, o Wrocławiu – 179 280, o Łodzi – 133 347, o Gdańsku – 125 148, a o Katowicach – 98 277. Dla porównania, zamykające stawkę Zielona Góra i Gorzów Wielkopolski miały odpowiednio 27 771 i 22 373 publikacji.

Sytuacja wygląda inaczej jeśli weźmie się po uwagę liczbę wzmianek w mediach ogólnopolskich i regionalnych. Na pierwszym miejscu znów Warszawa (58% publikacji w mediach ogólnopolskich), na drugim ponownie Kraków (48%), ale na trzecie wskakują Katowice (45%) i Kielce (45%).

Najczęściej o stolicy woj. śląskiej pisały Dziennik Zachodni, Gazeta Wyborcza i Sport. Jeśli chodzi o telewizje były to kolejno Polsat News, TVP Katowice i TVN24. Wśród rozgłośni radiowych najczęściej o Katowicach wspomniało Polskie Radio Katowice, Rado Eska Śląsk i Polskie Radio Program I. W internecie, co ściśle powiązane jest z publikacjami w prasie, najwięcej pisały o mieście serwisy www.polskatimes.pl, www.dziennikzachodni.pl i www.expressilustrowany.pl. Wszystkie należą do jednego właściciela, grupy Polska Press. Dlatego jeden tekst o tym samym może ukazywać się w wielu portalach w całej Polsce.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*