Reklama

Centrum przesiadkowe w Brynowie – miasto pokazało wizualizacje

Grzegorz Żądło
Urząd Miasta umieścił dziś na stronie platformy konsultacji społecznych wizualizacje centrum przesiadkowego, które ma powstać w Brynowie. Tym samym, urzędnicy pokazali jak ma wyglądać ostatnie z czterech centrów, które chcą zbudować w Katowicach.

Centrum przesiadkowe w Brynowie ma być jednym z kluczowych miejsc dla integracji transportu publicznego w Katowicach m.in. z tego powodu, że będzie przez nie przejeżdżał Katowicki Szybki Tramwaj. Projekt  centrum przygotowała firma MERiTUM. Głównym założeniem jest wprowadzenie rozwiązania “drzwi w drzwi”. Chodzi o to, żeby pasażerowie autobusów i tramwajów mogli się przesiąść na jednym wspólnym peronie. Powstaną takie dwa, obsługujące ruch w kierunku centrum oraz południa Katowic. Obydwa będą zadaszone. Obok znajdzie się też 10 miejsc postojowych dla autobusów oraz parking na 50 miejsc (przy południowej krawędzi ul. Rzepakowej). Obok powstanie dwukondygnacyjny parking na 400 miejsc z wjazdem od ul. Jankego. Za parking będzie można zapłacić w automacie. Na razie nie ma jeszcze szczegółowych rozwiązań czy opłata za będzie jednocześnie biletem na autobus i tramwaj.

Centrum przesiadkowe w Brynowie 2
Wizualizacja centrum przesiadkowego w Brynowie

Zaprezentowana na wizualizacjach kolorystyka centrum jest tylko propozycją i nie jest ostateczna. Budowa centrum ma kosztować maksymalnie 90 mln zł i ma być sfinansowana z budżetu miasta i pieniędzy unijnych. Na razie nie wiadomo jeszcze kiedy mogłaby rozpocząć się budowa. – Trwa projektowanie wszystkich czterech centrów przesiadkowych (Brynów, Zawodzie, Sądowa i Ligota – aut.). Projekty miały być gotowe do końca czerwca, ale ten termin trochę się przesunie. Szacujemy, że ostatecznie będą gotowe do końca sierpnia – mówi Bożena Bujoczek z wydziału inwestycji UM w Katowicach.

Wizualizacja centrum przesiadkowego w Brynowie
Wizualizacja centrum przesiadkowego w Brynowie

Kolejnym etapem będzie dopięcie unijnego dofinansowania. Dopiero potem będzie można ogłosić przetarg na wybór wykonawcy.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*