Reklama

Rozpoczynają się spotkania informacyjne w sprawie tramwaju na południe Katowic

Grzegorz Żądło
W Gimnazjum nr 19 im. H. Sławika o godz. 17.30 rozpocznie się dziś pierwsze z zaplanowanych czterech spotkań informacyjnych w sprawie budowy tramwaju na południe Katowic. Przyjść może każdy, choć urzędnicy i przedstawiciele Tramwajów Śląskich liczą przede wszystkim na mieszkańców osiedli przy i przez które ma przebiegać nowa linia.

Tramwaje Śląskie wybrały już firmę, która przygotuje tzw. studium przedprojektowe dla nowej linii. Chodzi m.in. o odpowiedź na pytanie ile będzie kosztował każdy z czterech wariantów przebiegu trasy oraz jakie trudności stoją na drodze do realizacji każdego z nich. Przedstawiciele firmy także mają być obecni na spotkaniach z mieszkańcami.

Jak mówił niedawno prezydent Katowic Marcin Krupa, spotkań nie należy traktować jak konsultacji, choć mieszkańcy będą na nich mogli wyrazić swoje zdanie. Również w formie ankiety. Zresztą, mogą ją wypełnić wszyscy chętni, bo jest już na stronie internetowej urzędu miasta. Urzędnicy pytają w niej nie tylko o preferowane warianty trasy, ale również jak często potencjalni pasażerowie zamierzają korzystać z tramwaju. Jest także pytanie o preferowaną częstotliwość kursowania nowego tramwaju. Można też napisać o swoich pomysłach i uwagach związanych z budową linii na południe.

Miasto zaprezentowało cztery warianty tramwaju, który ma zostać zbudowany od pętli w Brynowie do Kostuchny (przy skrzyżowaniu ul. Armii Krajowej i ul. Bażantów). Najpierw linia na biec ul. Rzepakową. Potem albo wzdłuż ulicy Kolejowej, a następnie istniejącej linii kolejowej, z przekroczeniem jej i dalej w kierunku ul. Szenwalda (wariant 1), albo na przedłużeniu ulicy Rzepakowej, z przekroczeniem linii kolejowej i dalej na tyłach marketu E.Leclerc, a potem skrajem terenów leśnych w kierunku ul. Szenwalda (wariant 2). Dalej linia miałaby przebiegać terenami leśnymi przy linii wysokiego napięcia i ciepłociągu, tak żeby dodatkowo nie przecinać lasu, do ul. Ziołowej w pobliżu Górnośląskiego Centru Medycznego.

Potem znów są dwa warianty. Pierwszy zakłada trasę od ul. Ziołowej (wariant 3) przy Ziołowej i Jaworowej (wariant 3A) i terenem na przedłużeniu ul. Braci Wiechułów z włączeniem w ul. Radockiego. Z kolei wariant 3B przebiega od ul. Ziołowej w ul. Spółdzielczości w kierunku ul. Radockiego.

Potem od ul. Ziołowej na fragmencie wzdłuż ul. Cegielnia Murcki (wariant 4), a następnie śladem przy istniejącym ciepłociągu w kierunku ulicy Krynicznej. Od Krynicznej tramwaj mógłby zostać poprowadzony z wykorzystaniem śladu ciepłociągu i obrzeżem terenów leśnych do ul. Bażantów (wariant 4A) lub od ul. Krynicznej, ul. Koników Polnych i następnie przy ul. Radockiego do ul. Bażantów (wariant 4B).

Mapa proponowanych wariantów przebiegu Katowickiego Szybkiego Tramwaju

Katowicki Szybki Tramwaj
Katowicki Szybki Tramwaj

Harmonogram spotkań informacyjnych w sprawie budowy tramwaju na południe

13 kwietnia Gimnazjum nr 19 im. H. Sławika, ul. spółdzielczości 2 (godz. 17.30)

14 kwietnia V Liceum Ogólnokształcące nr 27 im. W. Broniewskiego, ul. Jankego 65 (godz. 17.30)

15 kwietnia Szkoła Podstawowa nr 27 im. W. Szafera, ul. Łętowskiego 18 (godz. 17.30 )

16 kwietnia Bażantowo Sport, ul.  Pijarska 3 (godz. 17.30)


Tagi:

Komentarze

  1. Damian Malcharek 13 kwietnia, 2015 at 8:54 pm - Reply

    No i spotkanie informacyjne się odbyło. Miało składać się z dwóch części: informacyjnej oraz zadawanie pytań i zgłaszania uwag i opinii. Pierwsza część sprowadziła się tylko do przedstawienia wariantów tras – bez jakiegokolwiek uzasadnienia, czy podania kryteriów na podstawie jakich zostały one wybrane oraz do reklamy „Tramwajów Śląskich” w zakresie remontów torowisk … Co do drugiej części to osobiście nie usłyszałem żadnej wyczerpującej odpowiedzi na stawiane pytania – moim zdaniem wyglądało to tak jakby Panowie z Urzędu Miasta i Tramwajów Śląskich przeczytali dopiero co o tej inwestycji w internecie i taka wiedzę posiadali … ale może się mylę, może nie umieli jej po prostu przekazać … Dodatkowo po 1.5 godziny spotkania nagle zakomunikowano, że spotkanie właśnie się zakończyło … nie pozwalając wielu jeszcze chętnym zadać pytań i wyrazić swojej opinii… w końcu Panowie urzędnicy nie przywykli do 'nadgodzin’, a spotkanie jak miało się odbyć to się odbyło i mogą dalej działać … W końcu po co władzy (jakakolwiek by ona była) obywatele i po co ich pytać o zdanie … czy w końcu tramwaj to sprawa mieszkańców czy władz miasta, którzy bez względu na wszystko muszą zapewnić mieszkańcom transport … w taki czy inny sposób to już nie ma znaczenia… Kolejne spotkanie ma się odbyć jutro … jak się nie zniechęcę to może się wybiorę … może tym razem uda mi się być w gronie szczęśliwców, którym uda się zadać pytanie … choć na wyczerpującą odpowiedź to raczej nie liczę ….

Dodaj komentarz

*
*