Centralne Biuro Antykorupcyjne poinformowało dzisiaj, że zabezpieczyło dokumentację należącą do kilku podmiotów gospodarczych z rejonu Częstochowy i Katowic, a także Urzędu Miasta Częstochowy i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Czynności przeprowadzono w sprawie przyjęcia korzyści majątkowej przez byłego już wicemarszałka woj. śląskiego.
Bartłomiej S. został zatrzymany przez CBA 23 października 2024 roku. Prokurator przedstawił mu dwa zarzuty o charakterze korupcyjnym, dotyczące przyjmowania korzyści majątkowych, w związku z pełnionymi przez niego funkcjami wicemarszałka województwa śląskiego oraz wiceprezydenta Częstochowy.
Bartłomiej S. został tymczasowo aresztowany, mimo że jego pełnomocnik starał się o zmianę tego środka zapobiegawczego.
Jak informuje CBA, zabezpieczona została dokumentacja w kilku firmach z rejonu Częstochowy i Katowic, których przedstawiciele mieli wręczać S. łapówki. Podobne czynności funkcjonariusze przeprowadzili w Urzędzie Miasta Częstochowa i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.
Śledztwo nadzoruje Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach. Jak wynika z ustaleń śledczych, Bartłomiej S. miał przyjmować korzyści majątkowe i osobiste w zamian za załatwianie różnych spraw w UM Częstochowa i UMWŚ.
Jak informuje CBA, samorządowiec co najmniej kilkukrotnie w okresie pełnienia funkcji wicemarszałka województwa śląskiego, a wcześniej wiceprezydenta Częstochowy przyjął łapówki od osób prowadzących działalność gospodarczą, w szczególności na terenie Częstochowy.
Firm wręczających łapówki ma być więcej. Dlatego Biuro apeluje do ich przedstawicieli, żeby sami się zgłosili. Będą wtedy mieli możliwość skorzystania z klauzuli niekaralności, określonej w art. 229 § 6 kk.
Artykuł ten stanowi, że: Nie podlega karze sprawca przestępstwa określonego w § 1-5, jeżeli korzyść majątkowa lub osobista albo ich obietnica zostały przyjęte przez osobę pełniącą funkcję publiczną, a sprawca zawiadomił o tym fakcie organ powołany do ścigania przestępstw i ujawnił wszystkie istotne okoliczności przestępstwa, zanim organ ten o nim się dowiedział.
Zarzuty w tej sprawie usłyszał nie tylko Bartłomiej S. ale też trzy osoby, które miały wręczać łapówki.
Bartłomiej S. to wieloletni samorządowiec. Zanim polityk Platformy Obywatelskiej objął stanowisko wicemarszałka, przez dwie kadencje był radnym Rady Miasta Częstochowy. W latach 2019-2024 pełnił funkcję zastępcy prezydenta tego miasta. Przez 7 lat był zastępcą dyrektora Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a przez 5 lat – pracował na stanowisku wiceprezesa Częstochowskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego sp. z o.o.