Reklama

Carlos Ruiz Zafón i fenomen zafonmanii

Carlos Ruiz Zafón kojarzony jest przede wszystkim z cyklem “Cmentarz Zapomnianych Książek”. Każda z czterech, wchodzących w jego skład książek zyskała tytuł światowego bestselera. Taki sam sukces przyświecałby z pewnością każdej kolejnej powieści autora, gdyby nie jego śmierć 19 czerwca 2020 r.

Carlos Ruiz Zafón – niepozorne początki

Carlos Ruiz Zafón wbrew pozorom i ku pokrzepieniu serc początkujących pisarzy, nie urodził się ani w bogatej rodzinie, ani też w takiej, która wytyczałabym mu drogę twórcy od początku jego edukacji. Urodził się w Barcelonie 25 września 1964 r. Jego matka, jak większość kobiet w ówczesnych czasach, była prostą gospodynią domową, a ojciec agentem ubezpieczeniowym. Carlos Ruiz Zafón nie wychowywał się w duchu tradycji pisarskich, jednak literatura była w jego rodzinnym domu zawsze bardzo ważna.

Studia dziennikarskie ukończył na jezuickiej uczelni San Ignacio de Sarrià. Aż do 1993 r. pracował w agencji reklamowej McCann WorldGroup, jako dyrektor kreatywny. W końcu jednak nastąpił przełom – po przeprowadzce do Los Angeles zaczął pisać scenariusze filmowe oraz pierwsze powieści.

Zafón zdawał sobie sprawę z tego, że opuści świat przedwcześnie. Od 2018 r. chorował na raka jelita grubego, który jest typem niewyleczalnego nowotworu. Zmarł we własnym mieszkaniu w wieku 55 lat 19 czerwca 2020 r.

Carlos Ruiz Zafón – twórca wyjątkowy w prostym świecie

Carlos Ruiz Zafón znany jest nawet tym, którzy na co dzień stronią od literatury. To wszystko za sprawą cyklu “Cmentarz Zapomnianych Książek”, w skład którego wchodzą: “Cień Wiatru”, “Gra Anioła”, ‘Więzień Nieba” oraz “Labirynt Duchów”. Autor otrzymał za nią prestiżową hiszpańską nagrodę Premio Edebé de Literatura Infantil y Juvenil.

Warsztat Carlosa Ruiza Zafóna był niemal doskonały. Rzadko który krytyk literacki wypowiadał się o jego twórczości negatywnie. Wielu natomiast doceniało klasyczny styl, przywodzący skojarzenie z Dostojewskim, Tołstojem czy Dickensem. To właśnie ci twórcy byli głównym źródłem inspiracji hiszpańskiego autora, co zresztą sam wielokrotnie podkreślał.

Gdy Carlos Ruiz Zafón dostrzegł, jak wielki sukces odnoszą jego kolejne młodzieżowe powieści: “Światła północy”, “Światła września” i “Marina”, postanowił tworzyć też dla dojrzałego czytelnika. To właśnie tej decyzji świat zawdzięcza “Cień wiatru”.

W zaledwie 7 lat książkę przetłumaczono na 45 języków. Na całym świecie sprzedano ponad 10 milionów egzemplarzy, a księgarnię “Sempere i synowie” znają czytelnicy zarówno z Niemiec, Ameryki Łacińskiej, jak i Brazylii. Nurt fascynatów twórczości hiszpańskiego twórcy zaczęto określać mianem Zafonmanii.

Artykuł sponsorowany


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*