Reklama

Bocheńskiego do przedłużenia. Miasto ogłosiło przetarg na projekt nowej drogi

Zdjęcie archiwalne.

Redakcja
Katowice planują wielką drogową inwestycję. Przedłużenie ul. Bocheńskiego ma kosztować ponad 100 milionów złotych. Na razie miasto ogłasza przetarg na projekt, który ma pogodzić dwa warianty przebiegu drogi wybrane przez mieszkańców.

Konsultacje społeczne w sprawie przedłużenia ul. Bocheńskiego odbyły sie pod koniec 2021 roku. Nowa droga ma połączyć skrzyżowanie ulic Bocheńskiego i Załęska Hałda, gdzie planowane jest rondo, z ulicami położonymi w rejonie osiedla Kokociniec. W trakcie konsultacji mieszkańcy mieli do wyboru trzy warianty. Najwięcej osób (2022 z 1030 głosów) zagłosowało na wariant II.

Według niego, droga przebiegałaby od planowanego ronda na skrzyżowaniu ulic Bocheńskiego i Załęska Hałda do przekroczenia linii kolejowych nr 171 i nr 141, a następnie od wiaduktu kolejowego trasa zostałaby wytyczona do skrzyżowania ul. Kijowskiej z ul. Wybickiego. To wariant najtańszy ze wszystkich, bo koszt realizacji inwestycji oszacowano na 88 mln zł. Jednak wymagający poświęcenia w dużej mierze terenów zielonych. Powierzchnia terenu, na której trzeba będzie przeprowadzić wycinkę drzew, to ok. 3,61 ha. Jednak wśród zalet tego rozwiązania miasto wymienia m.in. niewielki zakres wyburzeń i odsunięcie od ogródków działkowych.
Niewiele mniej głosów miał wariant I, który jest przesunięty na wschód i dzięki temu oszczędza spory kawałek lasu. Jednak z racji tego, że taka droga najmniej ingerowałaby w zieleń i wymagała budowy większego wiaduktu nad torami, jest to też pomysł droższy aż o 46 mln zł. Taka inwestycja miałaby kosztować ok. 134 mln zł. Na obydwa warianty zagłosowało 1817 osób, co dało w sumie około 90% wszystkich ankiet. Dlatego urzędnicy postanowiło połączyć dwa najpopularniejsze warianty i na tej podstawie opracowano wariant alternatywny, który stanie się punktem wyjścia do prac projektowych.

Po 7 miesiącach od momentu opublikowania wyników konsultacji, Katowice wykonują kolejny krok w kierunku inwestycji. Właśnie ogłoszony został przetarg na projekt nowej drogi. – Dokumentacja projektowa obejmować będzie drogę klasy Z wraz z chodnikami, poboczami, drogą rowerową, zatokami autobusowymi, wiaduktem drogowym i przebudową istniejącego układu drogowego ul. Okrężnej  – mówi Agnieszka Dutkiewicz, zastępca dyrektora ds. budowy infrastruktury technicznej w spółce Katowickie Inwestycje S.A. Jak zapewnia miasto, inwestycja ma nie tylko usprawnić ruch samochodowy w tej części Katowic, ale wpłynie również pozytywnie na komfort i bezpieczeństwo rowerzystów oraz pieszych.

W trakcie realizacji projektu wykonawca ma konsultować się z mieszkańcami, radami dzielnic oraz zespołem konsultacyjnym ds. polityki rowerowej. Otwarcie ofert w ramach przetargu zaplanowane jest 10 stycznia 2023 roku. Po podpisaniu umowy, wyłoniony wykonawca będzie miał niecałe dwa lata na przygotowanie dokumentacji projektowej, przy czym wstępne rozwiązania projektowe powinien przedstawić po 6 miesiącach.


Tagi:

Komentarze

 1. Fred 2 grudnia, 2022 at 4:38 pm - Reply

  tylko jaki cel ma ta inwestycja??

  • reksio 2 grudnia, 2022 at 10:07 pm Reply

   Sam zgadnij Fred. Na pewno sobie poradzisz.

 2. A 2 grudnia, 2022 at 2:07 pm - Reply

  kręta ta droga…. Ogólnie w Katowicach, stolicy województwa brakuje budowy Alei. Buduje się małe, wąskie ulice. Takie małomiasteczkowe. Chodzi mi o: Aleje znane z przestrzeni, Drzew, Dróg rowerowych, pieszych, miejsce na Tramwaj oraz na samochody. I przestrzeń dla oczu. Przyklad: We Wrocławiu aktualnie budują Aleja Wielkiej Wyspy.

Dodaj komentarz

*
*