Reklama

Będzie zmiana uchwały parkingowej. Chodzi o postój osób niepełnosprawnych

Grzegorz Żądło
Jeszcze w tym roku uchwała parkingowa w Katowicach ma zostać znowelizowana. Zmienione mają zostać przepisy dotyczące parkowania przez osoby niepełnosprawne. O tym czy i jak bardzo zostaną zliberalizowane, mają zdecydować konsultacje społeczne.

Przed wejściem w życie zmian parkingowych w Katowicach (1 grudnia 2023 roku) osoby posiadające kartę parkingową osoby niepełnosprawnej mogły zostawić samochód bezpłatnie na wszystkich miejscach parkingowych. Teraz jest to możliwe tylko na niebieskich kopertach. Osób niepełnosprawnych takie rozwiązanie nie zadowala.

Do urzędników spływają postulaty „poluzowania” przepisów. Chcąc nie chcąc, muszą się tym zająć. Padła już zapowiedź nowelizacji uchwały parkingowej. Możliwych rozwiązań jest kilka. Najbardziej prawdopodobne to umożliwienie niepełnosprawnym bezpłatnego parkowania na wszystkich miejscach postojowych w SPP, ale tylko dla mieszkańców Katowic. Takie rozwiązanie obarczone jest jednak dużym ryzykiem. – Kiedy poluzujemy przepisy dla jednej grupy, to zaraz odezwą się kolejne i z tej strefy niewiele zostanie. Po drugie, nie ma się co oszukiwać, kart parkingowych osób niepełnosprawnych używają też osoby, które są to tego nieuprawnione, a kontrola tego jest trudna. Im szersze będą uprawnienia parkingowe dla posiadaczy takich kart, tym większa pokusa, żeby np. „pożyczać” sobie kartę od osób uprawionych – mówi nam osoba zaangażowana w przygotowywanie zmian.

Istotne jest zwłaszcza to ostatnie zagadnienie. Gołym okiem widać, że często karty parkingowej osoby niepełnosprawnej używają osoby w pełni zdrowe. Owszem, one też mogą zaparkować na niebieskiej kopercie, ale tylko kiedy są opiekunem osoby niepełnosprawnej i tylko wtedy, kiedy właśnie ją wiozą. Sprawdzenie czy tak jest  rzeczywiście, jest bardzo trudne, a często niemożliwe.

Warto też dodać, że kierowcy legitymujący się kartą parkingową osoby niepełnosprawnej mogą nie stosować się do różnych znaków zakazu. Mogą np. parkować na zakazie postoju. To o tyle istotne, że przed 1 grudnia 2023 na obszarze SPP na kilkudziesięciu ulicach stanęły takie znaki z tabliczkami dopuszczającymi parkowanie osób posiadających Parkingową Kartę Mieszkańca. W tych wszystkich miejscach mogą też parkować osoby niepełnosprawne, nawet jeśli PKM nie mają.

Na razie nie wiadomo, kiedy nowy projekt uchwały zostanie przedstawiony radnym.


Tagi:

Komentarze

  1. Jurek 25 marca, 2024 at 8:50 am - Reply

    Jestem osobą niepełnosprawną, na szczęście nie z Katowic. Moje uwagi, każda karta ma hologram i zdjęcie więc bardzo łatwo ją kontrolować. Za chwilę wejdą do e obywatela legitymacje osoby niep. Kuriozalne jest stwierdzenie ,,gołym okiem”. Przy wyjściu z samochodu nie muszę odsłaniać protez albo nosić zdjęcia rtg.Gołym okiem to można ocenić wygląd żony lub kochanki lub odpowiednio męskiej wersji tego samego

    • Grzegorz Żądło 25 marca, 2024 at 9:19 am Reply

      No pewnie, bo jak ktoś wykłada kartę za szybę, a zaraz potem BIEGNIE w jakimś kierunku, to gołym okiem nie widać, że nie jest niepełnosprawny, prawda?

  2. Zbys 24 marca, 2024 at 10:48 pm - Reply

    to tłumaczenie ze oszukują i ze nie można ich kontrolowac/ jest to bardzo.trudne/i dlatego trzeba ograniczyć jest b.trafne…rozumie ze to wymyślili niepełnosprawni…zalosne

  3. Paweł 24 marca, 2024 at 8:03 am - Reply

    … bo przecież niepełnosprawnemu nie przysługuje SUV, tylko 20 letni matiz jeśli w ogóle. Nie, Bartek?

    • Andrzej 24 marca, 2024 at 10:32 am Reply

      … czytanie ze zrozumieniem to nie Twoja specjalność. Nie. Paweł?

      • Parkingowy 24 marca, 2024 at 6:42 pm Reply

        No to pochwal się, mistrzu czytania ze zrozumieniem, co tam wyczytałeś, wszyscy się chętnie pośmiejemy

  4. Bartek 22 marca, 2024 at 10:18 pm - Reply

    No czyli będzie już pełny klasyk. Kto nie widział „niepełnosprawnych” wysiadających z drogich SUVów ten życia w mieście nie zna. U znajomej pod kamienicą w centrum nawet mamy kuriera w furgonetce na kopercie.

Dodaj komentarz

*
*