Katowice chcą zużywać mniej i wykorzystywać surowce w pełni. Dzisiaj rozpoczęła się inicjatywa, która ma polegać na współpracy pomiędzy urzędnikami, a ekologami. Katowice jako pierwsze duże miasto w Polsce podpisały dokument z WWF.
Gospodarka o obiegu zamkniętym może się kojarzyć z ekonomią, ale ma również dużo wspólnego z ochroną środowiska. Ekologia ma się przyczynić również do oszczędności w Katowicach. Dzisiaj w urzędzie miasta został podpisany list intencyjny z międzynarodową organizacją World Wide Fund for Nature (w skrócie WWF). Tak tłumaczy znaczenie tego dokumentu prezes WWF Polska. – To są projekty dotyczące chociażby modernizacji budynków. Czyli albo remontowania istniejących budynków, albo stawiania nowych razem z KTBS-em. Takich, które będą zużywać jak najmniej energii – mówi Mirosław Proppé. Jednak działania podejmowane przez miasto przy współpracy z ekologami mają dotyczyć również transportu publicznego i gospodarki odpadami. Zwłaszcza w tej ostatniej dziedzinie muszą zajść duże zmiany. To jedna z głównych idei gospodarki o obiegu zamkniętym. Chodzi o to, żeby ograniczać ilości produkowanych odpadów. Jednocześnie wykorzystując wielokrotnie wszystko to, co się da. Na przykład poprzez ponowne użycie produktów, recykling czy kompostowanie. Potrzebne są zmiany, bo ekolodzy ostrzegają. – Dziś żyjemy na środowiskowy kredyt. Należne nam zasoby środowiska w 2019 roku zużyliśmy już 15 maja – mówi prezes WWF Polska.
W katowickim urzędzie porozumienie zostało podpisane przez dwie miejskie spółki – MPGK i KTBS. Jednak obecna była również przedstawicielka władz metropolii i była skarbnik Katowic. – Gospodarka obiegu zamkniętego oparta jest na rachunku ekonomicznym. To się będzie po prostu opłacało. Chyba jeszcze nie wszyscy mamy taką pełną świadomość, że powinniśmy być mniej konsumpcyjni – mówi Danuta Kamińska, wiceprzewodnicząca zarządu Górnośląsko-Zagłebiowskiej Metropolii.
O tym jak Katowice będą korzystały z pomocy specjalistów od ochrony środowiska będzie można się przekonać już niebawem. – Już za niedługo przyjdzie nam wydawać środki z kolejnej perspektywy budżetu Unii Europejskiej i gros tych środków ma być właśnie przeznaczonych na gospodarkę w obiegu zamkniętym – mówi Mariusz Skiba, wiceprezydent Katowic. W najbliższym czasie podjęte zostaną pierwsze działania w ramach współpracy. Odbędą się warsztaty dotyczące budownictwa mieszkalnego, na których poszukiwane będą najbardziej ekologiczne rozwiązania.
Skiba prowadzi kampanię. Wczoraj artykuł jak sadzi drzewa w garniaku, teraz podpisuje umowę z ekologami…
A ja na ciebie Skiba i na twoją partię i tak nie zagłosuję.