Reklama

Bardzo wiele osób chce być motorniczym. Będą kolejne rekrutacje w Tramwajach Śląskich

Zdjęcie archiwalne.

Ł. K.
Chętnych na motorniczych nie brakuje. Rekrutacja prowadzona przez Tramwaje Śląskie spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem. Niebawem wybrani kandydaci rozpoczną bezpłatny kurs. Pozostali mogą próbować w kolejnych naborach.

Tramwaje Śląskie rekrutują motorniczych. O naborze na to stanowisko napisaliśmy na początku tego miesiąca i nasz tekst wywołał duże zainteresowanie. Publikacje w mediach przełożyły się na zainteresowanie tą rekrutacją. Zgłosiło się aż 90 osób chętnych do podjęcia pracy jako motorniczy. Z tego 30 osób zostało zaproszonych na rozmowy kwalifikacyjne, a ostatecznie 12 z nich zostanie zatrudnionych. Tak duże zainteresowanie może być spowodowane również tym, że Tramwaje Śląskie oferują bezpłatny kurs na motorniczego, po którym każdy ma gwarancję podpisania umowy o pracę. Kurs wart 6200 zł jest nieodpłatny w przypadku, gdy po egzaminie dana osoba przepracuje w spółce trzy lata. Jeśli ktoś odejdzie wcześniej albo firma pożegna go przed upływem tego okresu, wówczas opłata naliczana jest proporcjonalnie (1/3 za każdy rok). – Jednorazowo w kursie może wziąć udział do 12 osób i tak też ma być w tym kursie, który rozpocznie się zgodnie z planem na początku lutego. Kurs trwa około trzech miesięcy, składa się z 82 godzin wykładów i 60 godzin zajęć praktycznych, po których kandydat przystępuje do egzaminu wewnętrznego. Jeśli go zaliczy, przystępuje do egzaminu państwowego w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Katowicach – informuje Andrzej Zowada, rzecznik prasowy Tramwajów Śląskich. Po tej rekrutacji zajęcia dla nowych kandydatów na motorniczych powinny się zacząć 4 lutego. Dlatego najwcześniej umowy będą z nimi podpisywane w maju, po zaliczeniu egzaminu.

Pozostałe 78 osób, których aplikacje zostały odrzucone, mogą próbować ponownie. Jak informują Tramwaje Śląskie, w tym roku planowanych jest łącznie 5 kursów. Ich efektem ma być zatrudnienie ok. 50 nowych motorniczych. Bezpośrednio po kursie, w trakcie okresu próbnego, średnie wynagrodzenie wynosi najczęściej 3500 zł brutto. Po roku ta średnia wzrasta zazwyczaj do 4000 zł brutto. Poza stałym wynagrodzeniem, spółka zapewnia m.in. dodatkowe nagrody uznaniowe, okolicznościowe, jubileuszowe. Wśród świadczeń są też na przykład wczasy pod gruszą, dofinansowanie wypoczynku dla dzieci i młodzieży, paczki dla dzieci oraz bezpłatne przejazdy komunikacją miejską organizowaną przez ZTM.


Tagi:

Komentarze

 1. P Śl 24 stycznia, 2021 at 9:45 pm - Reply

  Ciekawi mnie czy ci kursanci mają przy tym kursie od razu znaną chociaż zajezdnię, bo jak nie to współczucia jak ich rzucą w jakiś zupełnie inny teren niż zamieszkują.

 2. AA 20 stycznia, 2021 at 3:49 pm - Reply

  Na zdjęciu:
  Kursanci uczą się przekładać zwrotnice “wajchą”

  To jest najistotniejsza umiejętność w Tramwajach Śląskich.
  W żadnym innym mieście nie widziałem aby motorniczowie WYSIADALI i przekładali zwrotnice ręcznie.
  Podpowiem: TAK te zwrotnice mają napęd elektryczny. Tyle że trzeba dbać o ich sprawność.
  Codziennie widuję własnie na Rynku oraz przy super-hiper nowoczesnych Centrach Przesiadkowych (Zawodzie, Brynów) co kilka minut motorniczego przekładającego zwrotnice.

  Rozumiem że zarząd dba o tężyznę fizyczną swoich pracowników ?

Dodaj komentarz

*
*