Reklama

Autostrada A4 ma zostać rozbudowana. Trzy węzły w Katowicach do przebudowy i znikną nieużywane bramki za węzłem Sośnica

Zdjęcie archiwalne.

Ł. K.
Odcinek autostrady A4 zostanie rozbudowany. Minister Infrastruktury podpisał program inwestycji obejmujący odcinek pomiędzy Katowicami a granicą województwa opolskiego. W planach jest przebudowa trzech węzłów w Katowicach i likwidacja nieużytkowanych od prawie 2 lat bramek.

O planach rozbudowy autostrady A4 mówi się już od lat. W ostatnim czasie temat powrócił przy okazji podpisywanych przez Ministerstwo Infrastruktury programów zawierających planowane inwestycje. – Rozpoczynamy proces, który doprowadzi nas do rozbudowy autostrady A4 między Krakowem a Katowicami. W 2027 r. wygaśnie koncesja na tę drogę i chcemy być na ten moment dobrze przygotowani. Dzisiejsza decyzja oznacza, że za kilka lat będziemy mogli przystąpić do prac w terenie – mówił cytowany w komunikacie GDDKiA minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, który tuż przed wyborami podpisywał Programy Inwestycji. Na liście drogowych inwestycji znalazł się odcinek autostrady A4 pomiędzy węzłami Murckowska i Balice I. Jednak to dość odległe plany. W bliższej perspektywie jest inwestycja na innym fragmencie A4.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zapowiedziała, że na początku przyszłego roku zostanie ogłoszony przetarg na przygotowanie dokumentacji studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego dla rozbudowy innego odcinka – pomiędzy Katowicami a granicą województwa opolskiego. Został on wpisany w Rządowy Program Budowy Dróg Krajowych.  Obecnie jezdnia główna autostrady na odcinku pomiędzy węzłem Katowice Murckowska a węzłem Gliwice Sośnica posiada przekrój 2×3, zmienny miejscowo 2×2 lub 2×4, a od węzła Gliwice Sośnica w stronę Opola – 2×2.
„Ze względu na bardzo duże obciążenie ruchem, gdzie średniodobowy ruch oscyluje od ponad 60 tys. do ponad 100 tys. pojazdów na dobę, istniejący przekrój autostrady jest niewystarczający, a poruszanie się po nim nie gwarantuje oczekiwanej swobody ruchu. Za rozbudową autostrady przemawia również długi czas eksploatacji oraz osiągniecie warunków brzegowych trwałości zmęczeniowej autostrady A4, czyli jej zużycie. W związku z tym w najbliższej przyszłości konieczne będzie wykonanie remontu nawierzchni. Dlatego zachodzi uzasadniona potrzeba rozbudowy autostrady o dodatkowe pasy” – informuje GDDKiA.

Oprócz rozbudowy jezdni o dodatkowe pasy ruchu, inwestycja ma objąć przebudowę 11 węzłów drogowych (Łany, Kleszczów, Ostropa, Bojków, Gliwice Sośnica, Zabrze Południe, Ruda Śląska, Chorzów, Katowice Mikołowska, Katowice Francuska, Katowice Murckowska), 6 MOP-ów (Proboszczowice, Chechło, Kozłów, Rachowice, Wirek, Halemba) oraz ponad 150 obiektów inżynieryjnych, z czego większość, bo 119, stanowią wiadukty. Rozebrane zostaną również bramki, które są nieużytkowane od momentu wprowadzenia systemu e-TOLL. To oznacza, że kierowcy nie będą musieli zwalniać m.in. w miejscu dawnego Placu Poboru Opłat w Żernicy.

Zakończenie etapu przygotowawczego rozbudowy tego odcinka A4 przewidziano do 2028 roku. Realizację inwestycji zaplanowano w systemie Projektu i Buduj na lata 2031-2033.


Tagi:

Komentarze

 1. Dawid 25 października, 2023 at 9:24 am - Reply

  Tak, najpierw zaniedbać DK44 miedzy Mikołowem a Gliwicami, potem zmniejszyć na niej dopuszczalną prędkość z 70 do 50, następnie nadostawiać fotoradarów w tym odcinkowych pomiarów, totalnie olać kwestię budowy A4″ (która by stanowiła m.in. obwodnicę Mikołowa), w ogóle nie zajmować się jakimkolwiek remontem i zwiększeniem drożności tej drogi a na koniec rozpierniczyć A4 do 4 pasów, choć ludzie mają problemy z jeżdżeniem po 3, z trzymaniem się ograniczeń choćby na zakręcie przed WA Sośnica od strony Kato, a z drugiej strony to, co jest między Katowicami a Gliwicami w zupełności wystarcza. Genialny pomysł!

 2. Ilo 25 października, 2023 at 9:16 am - Reply

  Ooo koncesja się kończy i teraz nagle trzeba rozbudować autostradę. No bo prywatna firma byłego ministra transportu tylko ciągnęła kasę. Ten kraj to jakaś parodia

 3. katowiczanin 24 października, 2023 at 5:17 pm - Reply

  prace powinny byc prowadzone 24 godziny na dobe ,jbardziej wydajnym rozwiazaniem byloby wybudowanie dodatkowo obwodnicy dla katowic ,plany zakladaly poprowadzenie obwodnicy na filarach tak aby nie niszczyc rezerwatu przyrody

  • Damian 25 października, 2023 at 10:27 am Reply

   Nie w tym grajdole, 8 godzin i fajrant, walce muszą odpocząć. W takim Reichu stawiają sobie lampy i jadą na 3 zmiany ale ich to stać. Będzie się działo.

 4. Mieszkaniec 24 października, 2023 at 12:43 pm - Reply

  OJOJOJ ALE BEDZIE BAŁAGAN AAAAAA KORKI ….. MIASTO ZABLOKOWANE

Dodaj komentarz

*
*