Reklama

Będzie podwyżka na autostradzie A4. Na odcinku Katowice-Kraków kierowcy zapłacą więcej

Redakcja
Wzrosną opłaty na autostradzie A4 pomiędzy Katowicami a Krakowem. Stalexport Autostrada Małopolska złożyła do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wniosek w sprawie zmiany stawek za przejazd. Podwyżka dotknie również tych kierowców, którzy korzystają z płatności automatycznych.

Po niespełna roku od ostatniej podwyżki koncesjonariusz autostrady A4 Katowice-Kraków złożył wniosek o zgodę na zmianę stawek. Przypomnijmy, że aktualnie obowiązujący cennik został wprowadzony od lipca 2022 roku. Teraz przejazd 60-kilometrowym odcinkiem ponownie podrożeje. – Zmiana stawek opłat za przejazdy koncesyjnym odcinkiem A4, o którą wnioskujemy do GDDKiA, jest skutkiem ogólnej sytuacji gospodarczej, która wpływa także na naszą działalność. W jej centrum jest dbałość o utrzymanie drogi i infrastruktury towarzyszącej w odpowiednim standardzie. Decyzja o poprzedniej zmianie, z kwietnia 2022 r., nie uwzględniała szczególnie wysokiego stopnia inflacji odnotowanej za ubiegły rok – komentuje Rafał Czechowski, rzecznik prasowy SAM SA.
To właśnie w kwietniu zeszłego roku spółka Stalexport Autostrada Małopolska złożyła dyrektora Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad ostatni wniosek dotyczący zmiany stawek. Wtedy GDDKiA negatywnie odniosła się do tych planów i apelowała do spółki o wstrzymanie się. Jednak taka opinia nic nie zmieniła. Zgodnie z umową koncesyjną, jeśli SAM chce wprowadzić podwyżki, to i tak to zrobi. Teraz odpowiedź GDDKiA również nie ma znaczenia.

Dlatego od 3 kwietnia wzrosną opłaty za przejazd autostradą A4 Katowice-Kraków dla wszystkich kategorii pojazdów, wyjątkiem są tylko motocykle. Dla kategorii 1 (pojazdy inne niż motocykle) – opłata wzrośnie o 2 zł, z kwoty 13 zł do kwoty 15 zł, a dla kategorii 2, 3, 4 i 5 – o 6 zł, z kwoty 40 zł do kwoty 46 zł. Powyższe stawki obowiązywać będą na każdym z dwóch Placów Poboru Opłat (PPO) – w Mysłowicach i Balicach. Oznacza to, że za przejazd z Katowic do Krakowa trzeba będzie zapłacić 30 zł.

Stalexport Autostrada Małopolska podkreśla, że kierowcy samochodów osobowych korzystający z płatności automatycznych (elektroniczny pobór opłat A4Go i Telepass, a także videotolling z aplikacjami: Autopay, SkyCash, mPay, IKO oraz z kartami ORLEN Flota) nadal będą płacić mniej niż ci, którzy płacą za przejazd (kartą lub gotówką) w kasach na bramkach. Rabat wynosi 13%. Jednak będzie to i tak wyższa stawka niż do tej pory. Teraz przy płatnościach automatycznych opłata wynosi 10 zł, a od 3 kwietnia będzie to 13 zł. Wcześniej różnica w stawce w zależności od sposobu płatności wynosiła 3 zł, a teraz będzie to 2 zł.

Wysokość bonifikaty dla pojazdów kategorii 2 i 3, która będzie obowiązywała dla tych kategorii pojazdów od 3 kwietnia br., zostanie odrębnie skonsultowana z GDDKiA.


Tagi:

Komentarze

  1. eurodeputowany 2 lutego, 2023 at 1:03 pm - Reply

    najwiecej zaplaci warszawa jadac z karakowa stolicy polski poniewaz ciagle korzystaja z gierkowki aby dostac sie ze stolicy slaska katowic na prowincje do warszawy …

  2. seitz 1 lutego, 2023 at 8:51 am - Reply

    W 2025 skończy się wam to Eldorado, chyba że do władzy wrócą lewaki które przyznały Kulczykom i Stalexportowi specjalne prawa do zarabiania na tym co naród z trudem wybudował za wspólne pieniądze. Na A4 i A2.

  3. Bartek 31 stycznia, 2023 at 10:58 pm - Reply

    skubią póki mogą

Dodaj komentarz

*
*