Reklama

Abp. Skworc odprawi mszę św., na której posługę rozpocznie jego następca

Abp Adrian Galbas i abp Wiktor Skworc. Fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Katowickiej.

Redakcja
Metropolita katowicki odprawi mszę świętą, podczas której nowy arcybiskup koadiutor Adrian Galbas SAC rozpocznie posługę w archidiecezji katowickiej. To on zastąpi abp. Wiktora Skworca.

Arcybiskup koadiutor Adrian Galbas rozpocznie posługę pasterską w archidiecezji katowickiej. O jego wyznaczenie poprosił w zeszłym roku obecny metropolita. Stało się to, kiedy wyszło na jaw, że w czasie kierowania diecezją tarnowską abp. Wiktor Skworc wiedział o molestowaniu osób nieletnich przez dwóch księży, którzy mu podlegali. Mimo pełnej wiedzy na ten temat, duchowny nie zareagował na to odpowiednio.
W lipcu 2021 roku abp Wiktor Skworc, po postępowaniu przeprowadzonym przez stolicę apostolską, złożył rezygnację z członkostwa w Radzie Stałej Konferencji Episkopatu Polski, a także z przewodniczenia komisji ds. duszpasterstwa i zobowiązał się finansowo wesprzeć wydatki diecezji tarnowskiej związane ze sprawami wykorzystania seksualnego.

Poprosił Stolicę Apostolską o wyznaczenie arcybiskupa koadiutora, czyli biskupa pomocniczego z prawem następstwa na stolicy biskupiej. Papież do tej roli wyznaczył Adriana Józefa Galbasa. To pallotyn i doktor teologii duchowości. Urodził się 26 stycznia 1968 toku w Bytomiu. Święcenia biskupie przyjął 11 stycznia 2020 r. w katedrze św. Wojciecha w Ełku. W ramach Konferencji Episkopatu Polski pełni funkcję przewodniczącego Rady ds. Apostolstwa Świeckich, jest też członkiem Komisji ds. Polonii i Polaków za Granicą.

W sobotę, 5 lutego, o godz. 12.00 w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach podczas Mszy świętej sprawowanej pod przewodnictwem abp. Wiktora Skworca, arcybiskup koadiutor Adrian Galbas SAC rozpocznie posługę w archidiecezji katowickiej. Otrzyma również, podobnie jak biskupi pomocniczy, nominację na wikariusza generalnego. W tym dokumencie zostaną określone jego szczegółowe obowiązki, w tym przeprowadzanie wizytacji kanonicznych, udzielanie sakramentu bierzmowania, a przede wszystkim przygotowanie ewangelizacyjnego programu duszpasterskiego, który przygotuje wiernych do stulecia archidiecezji katowickiej, które przypada na rok 2025.

Zgodnie z przepisami prawa kanonicznego biskupi diecezjalni kończą swoją posługę wraz z ukończeniem 75. roku życia. Oznacza to, że abp. Skworc będzie zajmował obecne stanowisko w archidiecezji katowickiej jeszcze przez dwa lata. Sobotnia msza św. z udziałem obu duchownych będzie transmitowana na kanale YouTube Katedra Katowice.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*