Kiedy wynajmujemy mieszkanie, często pojawiają się wątpliwości dotyczące konieczności i wielkości płacenia podatków. Warto wcześniej dowiedzieć się, jakie stawki obecnie obowiązują i jakie są warunki, na których można skorzystać z ulg i zwolnień.
Kiedy powstaje obowiązek uiszczenia podatku przy najmie mieszkania?
Momentem obowiązku zapłacenia podatku z tytułu najmu mieszkania jest uzyskanie przychodu, czyli zapłaty od najemcy. Rozliczenie powinno być zgodne z ustaloną wcześniej metodą, stosowaną w urzędzie skarbowym.
Jaki podatek płaci się przy najmie mieszkania?
Podatek, który płaci się za wynajem mieszkania to ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Jest obliczany od dochodu bez odejmowania kosztów uzyskania przychodu. Do przychodu nie wlicza się opłat związanych z najmem.
Jakie są stawki podatku od najmu w ryczałcie?
Podatek od przychodów ewidencjonowanych wynosi według obowiązujących przepisów 8,5% do kwoty 100 000 złotych oraz 12,5% powyżej tej kwoty. W przypadku rozliczania się z małżonkiem wcześniejszy limit wzrasta do 200 000 złotych.
Jaka jest wysokość podatku dochodowego w przypadku najmu nieruchomości?
Po wejściu w życie przepisów tak zwanego Polskiego Ładu w 2022 roku nie ma możliwości rozliczania się z pomocą podatku dochodowego, który wynosił 12% lub 32% zgodnie ze skalą podatkową.
Czy można wynajmować mieszkanie obciążone kredytem?
Można wynajmować mieszkanie, które nabyło się na kredyt. Trzeba zadbać o to, aby najemca nie obniżył wartości lokalu. W tym celu warto dokonać selekcji, wybierając odpowiednią osobę i wykupić ubezpieczenie.
Czy można zostać zwolnionym z VAT?
Jeśli najem dotyczy lokalu mieszkalnego, a nie użytkowego, można ubiegać się o zwolnienie z VAT-u na podstawie art. 43 ust.1 pkt. 36 ustawy o VAT.
Jak rozliczyć się z VAT wynajmując lokal użytkowy?
Posiadając lokal użytkowy, najczęściej zapłacimy 23% VAT. Przy prowadzeniu w nim działalności gospodarczej obowiązuje powyższa stawka, ale zdarzają się przypadki, kiedy podatek wynosi 8% i dotyczy na przykład lokali firmowych działających poniżej 3 miesięcy w roku.
W jaki sposób działa rozliczenie VAT z udziałem pośrednika?
Rozliczenie VAT z udziałem pośrednika jest podobne jak w przypadku lokalu użytkowego. Należy ustalić, na jaką działalność przeznaczony jest dany lokal i na tej podstawie ustalić stawkę VAT.
Jakie warunki trzeba spełnić, aby zostać zwolnionym z VAT?
Zwolnienie z VAT następuje wtedy, kiedy nieruchomość ma jednocześnie charakter mieszkalny, a usługi świadczone w lokalu są na własny rachunek. W przypadku najmu nie ma potrzeby opodatkowania dochodu, jeśli nie przekracza on 200 000 zł.
Jak działa wynajem lokalu pracownikom firmy w aspekcie opodatkowania?
W przypadku zamieszkania o charakterze krótkoterminowym stosuje się stawkę 8%, a pobyt długoterminowy daje możliwość zwolnienia z podatku. Wynajem mieszkania pracownikowi można zaliczyć jako bonus lub premię w postaci korzyści z zatrudnienia.
Stosowanie podatku dochodowego w najmie mieszkań obecnie nie występuje. Obecnie płaci się podatek ryczałtowy. W przypadku VAT dalej są dwie stawki i możliwość zwolnienia z płacenia tej daniny.
Artykuł sponsorowany