Od 01 lutego 2024 r. na terenie całej Polski rozpoczyna się kwalifikacja wojskowa, która potrwa do 30 kwietnia. Do stawienia się przed komisją lekarską zostanie wezwanych 230 tys. osób, z których 20 tys. w województwie śląskim. Udział w kwalifikacji wojskowej jest obowiązkowy.
Kwalifikacja wojskowa dotyczy przede wszystkim mężczyzn urodzonych w 2005 roku (19 lat). Wezwanie do stawienia się przed komisją dostaną też kobiety urodzone w latach 1997-2005, które mają kwalifikacje przydatne do służby wojskowej oraz pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w danym roku szkolnym lub akademickim ukończą naukę.
Osoby podlegające obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej wzywane są przez wójtów lub burmistrzów (prezydentów miast) za pomocą wezwań, które będą doręczone na co najmniej na 7 dni przed wyznaczonym terminem stawiennictwa.
Celem kwalifikacji wojskowej jest wprowadzenie danych do ewidencji wojskowej oraz określenie zdolności fizycznej i psychicznej do pełnienia służby wojskowej.
W trakcie kwalifikacji można, po badaniu lekarskim, dostać jedną z czterech kategorii wojskowych:
A – zdolny(a) do czynnej służby wojskowej,
B – czasowo niezdolny(a) do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju w okresie do 24 miesięcy od dnia badania,
D – niezdolny(a) do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju, z wyjątkiem niektórych stanowisk służbowych przeznaczonych dla terytorialnej służby wojskowej,
E – trwale i całkowicie niezdolny(a) do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w czasie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.
Wezwani do stawiennictwa przed komisję lekarską muszą zabrać ze sobą dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość, dokumenty potwierdzające wykształcenie (zaświadczenie ze szkoły o kontynuowaniu nauki), posiadane kwalifikacje zawodowe lub uprawnienia (np. prawo jazdy) oraz dokumentację medyczną, która może być istotna w procesie orzeczniczym.
Po kwalifikacji wojskowej, podlegające jej osoby dostają stopień szeregowego i są przenoszone do rezerwy.
Wejście ruskich do Polski coraz bliżej?
Czy niemieccy przyjaciele oddadzą całą zachodnią część ruskiej swołoczy czy wezmą coś dla siebie?
Gdzie będzie przebiegać nowa granica rozbiorów?
Na linii Wisły tak jak mówił strategiczny plan obronny Polski sprzed 10 lat.