Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej brali łapówki za informację o kontrolach w punktach zajmujących się organizowaniem nielegalnych gier na automatach. Prokuratura skierowała do sądu 3 akty oskarżenia przeciwko 35 osobom.
O grupie przestępczej zajmującej się organizacją nielegalnych gier hazardowych pisała już w połowie tego roku Rzeczpospolita. Według informacji Rz, funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej mieli pobierać pieniądze bezpośrednio z maszyn w kontrolowanych punktach. Teraz Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach skierował akty oskarżenia przeciwko osobom współpracującym z mafią hazardową.
Śledztwo dotyczy dwóch zorganizowanych grup przestępczych zajmujących się urządzaniem gier hazardowych, praniem brudnych pieniędzy oraz przyjmowania przez funkcjonariuszy KAS korzyści majątkowych w zamian za ochronę dla osób organizujących nielegalny proceder. Większość spośród oskarżonych przyznała się do popełnienia zarzuconych im przestępstw i złożyła wyjaśnienia, które pozwoliły ustalić, jak wyglądała organizacja nielegalnego hazardu na terenie województwa śląskiego. Jak informuje prokuratura, istotną rolę odegrali funkcjonariusze KAS, przyjmujący korzyści majątkowe w zamian za przekazywanie przestępcom informacji, które pozwalały na ukrywanie dowodów i unikanie odpowiedzialności karnej.
Trzy akty oskarżenia złożone przez prokuraturę dotyczą łącznie 35 osób, w tym 10 obecnych i byłych funkcjonariuszy KAS oraz jedna osoba pracująca w Straży Miejskiej. Spośród dziesięciu funkcjonariuszy skarbówki, 9 oskarżono o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się organizacją nielegalnych gier hazardowych kwalifikowany oraz przyjmowanie łapówek w zamian za informowanie organizatorów nielegalnych gier hazardowych o planowanych kontrolach w punktach. Pozostałe osoby oskarżono o niedopełnienie obowiązków służbowych związanych z walką z przestępczością hazardową. Za te czyny może im grozić do 15 lat pozbawienia wolności.
Ponadto prokurator oskarżył 24 pracowników punktów z grami hazardowymi o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się organizacją nielegalnych gier hazardowych oraz udział w prowadzeniu takich gier, co polegało na wpuszczaniu klientów do lokali, wypłacanie wygranych kwot, a także zamykanie lokali w momencie otrzymania od organizatorów procederu ostrzeżeń o możliwych kontrolach służby celno-skarbowej.
Pięciu oskarżonych zostało tymczasowo aresztowanych. W toku postępowania prokurator dokonał zabezpieczeń majątkowych na mieniu oskarżonych w wysokości ponad 8 milionów złotych. Aktualnie w toku śledztwa występuje 104 podejrzanych.
Jakiś czas temu pisaliście u dużym naborze w KAS to teraz się wyjaśniło dlaczego.