Reklama

Katowicki szpital przeprowadził już 5000 przeszczepów szpiku

Redakcja
W ostatnim czasie Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im. A. Mielęckiego SUM w Katowicach przeprowadził pięciotysięczną transplantację szpiku kostnego. Katowicki szpital  jestplacówką, która w ostatnich latach wykonuje najwięcej przeszczepów szpiku w Polsce.

„Jubileuszową” pacjentką jest 21-letnia pani Aleksandra z woj. warmińsko-mazurskiego. Transplantację allogeniczną od siostry przeprowadzono u niej pod koniec czerwca tego roku.

Pierwszy przeszczep szpiku (autotransplantację) wykonano w katowickim ośrodku 26 kwietnia 1991 roku. W 1997 roku wykonano tu pierwszy w Polsce przeszczep od dawcy niespokrewnionego. W 2020 roku, pomimo pandemii koronawirusa, przeprowadzono tu 312 transplantacji szpiku kostnego. To najlepszy wynik w kraju.

Oddział Hematologii i Transplantacji Szpiku SPSK im. A. Mieleckiego w Katowicach dysponuje 95 łóżkami, w tym 29 to stanowiska przeszczepowe. W skład oddziału wchodzi również poradnia hematologiczna, poradnia transplantacyjna, bank komórek, pracownia inżynierii szpiku oraz laboratorium hematologiczne. Zespół oddziału liczy ok. 150 osób – to lekarze, pielęgniarki, koordynatorzy ds. transplantacji, diagności laboratoryjni praz personel pomocniczy.

– Co miesiąc na oddział lub do przyszpitalnych poradni trafia ok. półtora tysiąca pacjentów z problemami hematologicznymi. Oczywiście, tyko niewielka grupa z ich wymaga tak zaawansowanego leczenia, jakim jest przeszczep szpiku. Czas oczekiwania na zabieg to 1-3 miesiące, w zależności od stanu pacjenta i rodzaju transplantacji. Po przeszczepie pacjenci pozostają w szpitalu od 3 do 8 tygodni. Po kilku miesiącach stopniowo odstawiane są leki blokujące odrzucenie przeszczepu – mówi prof. Grzegorz Helbig, kierujący Oddział Hematologii i Transplantacji Szpiku SPSK im. A. Mieleckiego w Katowicach.

Od 2018 roku katowicki szpital wykonuje przeszczepy od dawców haploidentycznych, czyli spokrewnionych, ale nie w pełni zgodnych.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*