Reklama

Katowice szykują rowerową ofensywę

Grzegorz Żądło
Ponad 60 km nowych dróg rowerowych, naprawa i ujednolicenie tych już istniejących, połączenie wszystkich w jedną sieć, po to, żeby z każdej dzielnicy można było bezpiecznie dojechać do centrum miasta. Katowice szykują poważne rowerowe inwestycje, które pochłoną co najmniej 15,5 mln zł.

Podczas spotkania ze środowiskiem rowerzystów urzędnicy zaprezentowali projekt podstawowej sieci infrastruktury rowerowej, która ma powstać w Katowicach. – Tworzeniu tej sieci przyświecała idea, żeby miała ona charakter transportowy, a nie rekreacyjny. Drogi rowerowe zostały wytyczone głównie przy istniejących ciągach komunikacyjnych, tak żeby zapewnić połączenie dzielnic z centrum miasta – tłumaczy Bogusław Lowak, naczelnik wydziału transportu UM Katowice. Dodał, że zaprezentowane rozwiązania są realne i możliwe do zrealizowania. Stąd nie zawsze droga biegnie najkrótszą trasą, ale za to po terenach miejskich. Sieć, zgodnie ze swoją nazwą, ma stanowić szkielet, do którego w późniejszym czasie będą dokładane kolejne elementy. – Przy każdej budowie czy remoncie będziemy wymagać wytworzenia infrastruktury rowerowej – zapowiada Paweł Sucheta, oficer rowerowy w UM Katowice.

Jak zapewnił naczelnik Lowak, projekt został wstępnie skonsultowany z miastami ościennymi, ale i tak zostanie do nich przesłany. Chodzi o to, żeby budowana przez Katowice droga rowerowa nie kończyła się na granicy miasta w miejscu, w którym nie można jej kontynuować np. w Chorzowie czy Sosnowcu.

Planowana_sieć_infrastruktury_rowerowej_Katowice
Planowana sieć dróg rowerowych w Katowicach.

Zgodnie z planem podstawowa sieć rowerowa ma się wydłużyć o co najmniej 64 km. Teraz jest to około 31 km. Trzeba do tego dodać istniejące 110 km tras rowerowych (m.in te biegnące przez katowickie lasy czy tereny rekreacyjne).

W Wieloletniej Prognozie Finansowej do 2019 roku na rozbudowę infrastruktury rowerowej przeznaczonych zostało ponad 15,5 mln zł. Ta kwota może się jeszcze zwiększyć – mówi Bogusław Lowak.

Co dokładnie powstanie w tym czasie? Tego dokładnie nie wiadomo. Trwają ostatnie prace nad 4-letnim planem rowerowym, w którym zostaną zapisane wszystkie planowane inwestycje. Jak wiadomo nieoficjalnie, w tym czasie może powstać połowa z ponad 64 km nowych dróg rowerowych. Reszta ma zostać zbudowana w kolejnych latach.

Teraz plan podstawowej sieci rowerowej zostanie skonsultowany ze środowiskiem rowerzystów skupionym w kilku organizacjach. Po uwzględnieniu bądź nie uwag jego przedstawicieli, ma trafić do szerokich konsultacji, w których będzie się mógł wypowiedzieć każdy.

Drugim ważnym elementem w katowickiej polityce rowerowej jest przyjęcie jednolitych standardów budowy, oznakowania i utrzymania dróg rowerowych w mieście. – Wszystkie jednostki, które zajmują się tego typu inwestycjami otrzymały polecenie prezydenta w tej sprawie. Przyjęliśmy takie standardy, jakie opracował Górnośląski Związek Metropolitalny dla wszystkich miast aglomeracji (dokument GZM można znaleźć tutaj) – mówi naczelnik Lowak.


Tagi:

Komentarze

  1. Jonny 3 marca, 2016 at 11:25 pm - Reply

    I do du*y pomysł z konsultowaniem tego pomysłu ze wszystkimi. Plany rowerowe konsultuje się z rowerzystami, plany rolkarzy z rolkarzami, sprawy niepełnosprawnych ze środowiskiem niepełnosprawnych itd. Zaraz każdy kierowca samochodu zrobi se doktorat z transportu i dowiedzie, że miejsce rowerzysty jest na księżycu… i to nie tej planety.
    Gów*o z tego będzie, bo tak w tym kraju jest, że jak kto zadowolony to siedzi cicho, ale jak mu się nie podoba to drze ryja wniebogłosy i potem się okazuje że 10 malkontentów przekrzykuje 200 zadowolonych.

    • Grzegorz Żądło 4 marca, 2016 at 9:03 am Reply

      Zupełnie się nie zgadzam. To, że w spotkaniach uczestniczy kilkanaście czy 20 osób wcale nie oznacza, że reprezentują całe środowisko. Wiele osób jest zainteresowanych np. sprawami ścieżek rowerowych, ale z różnych powodów nie bierze udziału w spotkaniach zespołu rowerowego. Dlatego zobaczyć i wypowiedzieć się na temat planu dróg rowerowych powinno mieć szersze grono.

  2. johngalt 3 marca, 2016 at 11:22 pm - Reply

    1. przedłużcie Francuską do 73 Pułku Piechoty żeby można było dojechać szybko z Giszowca/Murcek na 3 stawy.
    2. wykorzystać i wyremontować starą drogę (chyba górniczą) na odcinku Murcki – Kostuchna równoległą do drogi E75 na Tychy; stamtąd juz bliziutko do Czułowa skąd bezpośrednia droga rowerowa na Paprocany i do Pszczyny

Dodaj komentarz

*
*