Reklama

Spalarnia śmieci powstanie w jednym z siedmiu miast, ale prawdopodobnie nie w Katowicach

Ł. K.
Metropolia powoła spółkę Czysta Energia, która zajmie się budową spalarni odpadów. Chętnych do przyjęcia dużej, wartej ok. 800 mln zł inwestycji na swoim terenie jest siedem gmin. Raczej nie mogą na nią liczyć Katowice.

Metropolia wybuduje spalarnię odpadów w jednej z siedmiu gmin. Podwójną większością głosów gminy członkowskie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii podjęły uchwałę o powołaniu spółki celowej GZM – Czysta Energia. To pierwszy ważny krok w kierunku zapowiadanej od zeszłego roku budowy spalarni odpadów. Kolejnym będzie przyjęcie przez zarząd metropolii umowy o powołaniu spółki, sporządzenie aktu notarialnego oraz złożenia wniosku o rejestrację spółki. Dodatkowo, oprócz tej metropolitalnej, ma powstać mniejsza instalacja w Gliwicach o wydajności 80 tys. ton. – Uważamy, że w tym momencie te dwie instalacje zapewnią bezpieczeństwo nawet w przypadku przestojów technicznych czy awarii – mówił przewodniczący Kazimierz Karolczak podczas wczorajszej sesji zgromadzenia GZM. Przedstawił  też harmonogram na najbliższych kilka miesięcy. – Od momentu podjęcia uchwały przed nami wybór lokalizacji. Mam nadzieję, że to potrwa 2-3 miesiące. Może uda się wcześniej – zapowiedział Karolczak. Z drugiej strony metropolia chce, żeby ostateczna decyzja została podjęta dopiero po przeprowadzaniu konsultacji społecznych. Z powodu epidemii koronawirusa mają się one odbyć dopiero w 2021 roku. Dopiero po wyborze lokalizacji rozpoczęłyby się prace nad studium wykonalności i starania o uzyskanie zgód środowiskowych. Poza tym GZM musi dostać od rządu zgodę na inwestycję. Wniosek w tej sprawie został złożony już w połowie stycznia. – Mamy informację, że lista zostanie opublikowana później niż planowano. Miała być znana najpóźniej do 31 lipca, ale termin ten przesunięto do końca tego roku. W zgłoszeniu wskazaliśmy moc przerobową w wysokości 250 tys. ton odpadów wysokokalorycznych rocznie – mówi Blanka Romanowska, dyrektor departamentu infrastruktury i środowiska w GZM.

Do tej pory chęć ulokowania inwestycji na swoim terenie zgłosiło 7 gmin. Metropolia nie zdradza szczegółów zgłoszeń. Wiadomo, że do tej pory zainteresowane były Sosnowiec, Będzin, Mysłowice, Ruda Śląska i Katowice. Podczas wczorajszej sesji o kolejne etapy przedsięwzięcia dopytywał też Maciej Gogulla, wójt Pilchowic. Głównymi kryteriami, które mają być brane pod uwagę przy wyborze, są dobre skomunikowanie, dostępność sieci energetycznej i ciepłowniczej. Jednak wygląda na to, że większą szansę będą miały mniejsze samorządy. – Mamy nadzieję, że ostateczna decyzja będzie podyktowana ewentualnym wsparciem gminy, gdzie instalacja powstanie – mówił Karolczak i dodał, że spalarnia może przynieść znaczne dodatkowe dochody dla danego miasta. Spółka GZM – Czysta Energia powinna rozpocząć działalność w ciągu trzech miesięcy.

 Kapitał nowo powstałej spółki będzie wynosił 20 milionów złotych. Wstępny i szacunkowy koszt całej inwestycji to ok.  800 mln zł.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*