Reklama

Zadaszenia szklane – funkcje, kształty i systemy montażu

Daszki szklane coraz częściej stanowią stały element architektoniczny budynku. Powstają zarówno jako konstrukcje funkcjonalne, jak i w formie dekoracyjnego dopełnienia elewacji. Gwarantują ochronę przed nadmiernym słońcem, deszczem czy śniegiem, a jednocześnie są przysłowiową kropką nad „I” w zewnętrznej aranżacji obiektu. Pomimo podobnych funkcji różnią je kształty oraz systemy montażu i stosowane w nich okucia do daszków szklanych.

Kształty i rozmiary zadaszeń szklanych

Daszek szklany nad wejściem do budynku stanowi integralną część całej konstrukcji. Dlatego zarówno jego wielkość, jak i kształt czy zastosowane materiały powinny być dopasowane do innych elementów architektonicznych. Przykładowo montaż drewnianego zadaszenia na nowoczesnej, szklanej fasadzie z pewnością nie pozwoli stworzyć z nią spójnej całości. Również dachy metalowe są zbyt ciężkie dla szklanych elewacji i źle się na niej prezentują.

Z kolei modne w ostatnich latach szklane zadaszenia są uniwersalne i doskonale dopasowują się do każdego stylu budynku. Dodatkowe możliwości stylizacji stwarzają metalowe stelaże tworzone na zamówienie oraz gotowe okucia do daszków szklanych, dostępne w różnych wariantach. Wybór właściwego rozwiązania nie tylko gwarantuje prosty montaż na konkretnej fasadzie, ale też umożliwia zaprojektowanie i wykonanie dachu o zróżnicowanym kształcie. Wśród dostępnych rozwiązań są zadaszenia:

● łukowe,

● markizowe,

● płaskie,

● jednospadowe,

● wielospadowe,

● złożone z wielu elementów montowanych w ciągi.

Na montaż większości takich konstrukcji pozwalają uchwyty do mocowania daszków szklanych, dostępne w formie specjalnych systemów projektowanych i produkowanych przez wiele firm.

Różne systemy okuć do daszków szklanych

Montaż szklanego zadaszenia nad wejściem czy tarasem może być wykonany na wiele sposobów. Obok stosowanych od lat specjalnie tworzonych stelaży, najczęściej wykonywanych na zamówienie są też dostępne gotowe systemy mocowań. Za ich pomocą można tworzyć płaskie zadaszenia o różnej powierzchni i kącie nachylenia. Takie okucia do daszków szklanych (link: https://www.womet.com.pl/sklep/produkty/system-daszkow-szklanych/) produkuje firma Womet z Lubienia Kujawskiego, która oferuje także rotule do punktowego mocowania szkła.

Gotowe uchwyty do zadaszeń szklanych są dostępne w dwóch wariantach – wspornikowym i na naciągu. Każdy z nich charakteryzuje się innym sposobem utrzymywania elementów pokrycia. Okucia wspornikowe pozwalają na umieszczenie szyby na podobieństwo półki na dwóch lub więcej prętach wmontowanych w ścianę budynku. Z kolei w daszkach na naciągu pokrycie jest podwieszane na specjalnych uchwytach do mocowania daszków szklanych. Ich montaż wymaga wolnej przestrzeni na ścianie budynku bezpośrednio nad zadaszeniem.

Systemy okuć do daszków szklanych na podporach i wspornikach – różnice

Okucia do daszków szklanych produkowane przez firmę Womet umożliwiają wykonanie dwóch typów zadaszeń. Podobieństwo pomiędzy nimi sprowadza się do podobnego efektu funkcjonalnego, czyli wykonania przejrzystej osłony nad wejściem. Na tym jednak podobieństwa się kończą. Wśród różnic pomiędzy tymi systemami z pewnością można wymienić warunki techniczne, jakie musi spełnić budynek. Montaż podpory wymaga jedynie niewielkiej przestrzeni, podczas gdy uchwyty do daszków szklanych na naciągu wymagają znacznie więcej miejsca do montażu. W efekcie nie sprawdzą się one w budynkach z oknami na klatce schodowej.

Jednym z istotnych elementów, który różni oba systemy jest możliwość ulokowania pokrycia w określonej płaszczyźnie. Uchwyty do zadaszeń szklanych na podporach dopuszczają jedynie płaskie położenie szkła. Natomiast okucia z naciągiem pozwalają na pochylenie pokrycia pod dowolnym kątem, co eliminuje ryzyko gromadzenia się śniegu i ułatwia odprowadzanie wody.

Artykuł sponsorowany


Tagi:

Komentarze

  1. zadaszenia szklane 10 lutego, 2020 at 10:00 am - Reply

    Dobrze sprawdzają się daszki ze szkła hartowanego z okuciami ze stali nierdzewnej. Może być także rynna spustowa przy krawędzi pochyłu zadaszenia.

  2. A 5 lutego, 2020 at 2:47 pm - Reply

    Przepraszam, czy firma sponsorująca ten artykuł ma cokolwiek wspólnego z realizacją zadaszenia British Museum?
    Zdjęcie zostało opublikowane bez jakiegokolwiek odniesienia – ma to coś sugerować?

Dodaj komentarz

*
*