Reklama

Szpital im. St. Leszczyńskiego się rozbudowuje

Grzegorz Żądło
Dokładnie za rok Szpital im. St. Leszczyńskiego w Katowicach wzbogaci się o zupełnie nowy budynek, w którym znajdzie się blok operacyjny. Prace budowlane już się rozpoczęły. Będą kosztować około 30 mln zł.

To kolejna inwestycja szpitala przy ul. Raciborskiej. W ubiegłym roku został całkowicie wyremontowany budynek, w którym mieści się m.in. szpitalna apteka. Teraz przyszedł czas na znacznie poważniejsze prace. Nowy obiekt połączy istniejące budynki oddziałów dermatologicznego i ginekologiczno-położniczego. Będzie miał trzy kondygnacje. Na parterze znajdzie się ginekologiczno-położnicza izba przyjęć i centrum sterylizacji dla całego szpitala. Na pierwszym piętrze zostanie zlokalizowany blok operacyjny z czterema salami. Docelowo jedna będzie przeznaczona do odbierania porodów metodą cesarskiego cięcia. Jeszcze wyżej będzie się mieścił OIOM na 7 łóżek oraz trzy sale chorych (8 łóżek).

Inwestycja powinna przede wszystkim ucieszyć kobiety korzystające z oddziału ginekologiczno-położniczego. Teraz rejestracja do niego odbywa się dosłownie w podziemiach starego budynku w północnej części terenu szpitala. Dlatego przeskok będzie duży, bo poza nową izbą przyjęć, pojawią się też inne elementy.  – Zaplanowaliśmy m.in. coś w rodzaju patio, które znajdzie się pomiędzy istniejącym budynkiem ginekologii a budowanym blokiem operacyjnym. Będzie tam można wyjść na spacer i odpocząć – mówi Sergiusz Karpiński, pełnomocnik dyrektora szpitala ds. inwestycji.

Nowy budynek szpitala ma być gotowy dokładnie za rok, ale pacjentów zacznie przyjmować kilka miesięcy później. – W lutym 2016 roku wszystkie prace budowlane mają być zakończone. Będzie też wyposażenie tzw. stałe. Natomiast niezbędny sprzęt planujemy kupić i zainstalować do połowy przyszłego roku. Dla nas obligatoryjne są terminy konkursów na świadczenia zdrowotne ogłaszane przez NFZ – wyjaśnia Karpiński.

Projekt nowej części szpitala zakłada, że od strony wschodniej (czyli od RCKIK) znajdą się przed nim klomby z zielenią i elementy małej architektury. Choć pełnomocnik dyrektora przestrzega, żeby do wizualizacji aż tak bardzo się nie przywiązywać. –  Zobaczymy jak to będzie wyglądało w praktyce. Musimy wziąć pod uwagę względy użytkowe. Ale na razie założenie jest takie jak widać na wizualizacji – tłumaczy Karpiński.

Budynek zaprojektowała katowicka pracownia SAR Sp. z o. o., a wykonawcą prac jest warszawska spółka ERBUD.

Postęp prac można na bieżąco śledzić dzięki kamerom zainstalowanym na budynkach szpitala.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*