Reklama

Katowice kupią elektryczne autobusy. Jest pierwszy przetarg

Baza PKM. Fot, archiwum.

Grzegorz Żądło
Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Katowicach ogłosiło przetarg na dostawę 10 autobusów z napędem elektrycznym. 5 z nich ma być krótkich, 5 długich. – Możemy potraktować te pierwsze autobusy jako projekt pilotażowy – mówi Helena Ulanowska, prezes PKM.

Katowice przygotowują się do szerokiego programu elektromobilności. Docelowo w mieście powinno powstać 100 punktów ładowania pojazdów elektrycznych. Zgodnie z planami ministerstwa energii, zakup samochodów elektrycznych ma być zwolniony z podatku akcyzowego. Ponadto właściciele takich aut będą mogli parkować za darmo, jeździć buspasami i poruszać się w tzw. strefie niskoemisyjnej (takie mają powstać). To ma sprawić, że popularność samochodów elektrycznych znacząco wzrośnie. Obecnie w Katowicach zarejestrowane są tylko 44 takie auta.

Program elektromobilności zakłada też wymianę taboru autobusowego na zeroemisyjny. PKM ogłosił już pierwszy przetarg na dostawę 10 autobusów. Miejska spółka nie ma jeszcze takich pojazdów i zamierza się opierać na doświadczeniach Krakowa i Warszawy. – Możemy potraktować pierwszych 10 autobusów jako projekt pilotażowy – mówi Helena Ulanowska, prezes PKM Katowice. Dodaje, że biorąc pod uwagę zmieniające się technologie, spółka stara się w jak największym stopniu zabezpieczyć swoje interesy. – Takie autobusy mają bardzo długi okres gwarancji. Przewidzieliśmy baterie jonowo-litowe o mniejszej objętości. Chcemy, żeby producent dał na nie 8 lat gwarancji. Biorąc pod uwagę, że czas eksploatacji autobusu komunikacji miejskiej to około 10 lat, znacząco zmniejszamy ryzyko – tłumaczy prezes PKM.

Problemem może być baza PKM-u. Ta obecna nie jest jeszcze przystosowana do obsługi autobusów elektrycznych. Ta planowana nie uwzględniała takich pojazdów. – Cieszymy się, że koncepcja budowy nowej bazy nie została jeszcze zatwierdzona, bo przygotowując ją, nie braliśmy pod uwagę, że będziemy musieli obsługiwać autobusy elektryczne – mówi Ulanowska.

W ogłoszonym przez PKM przetargu producenci mają zaoferować po 5 krótkich i 5 przegubowych autobusów. Muszą one mieć od 17,5 do 18,75 m długości, minimum 130 miejsc dla pasażerów (w tym 25% siedzących) i niską podłogę. Na oferty producentów PKM czeka do 16 października 2017 roku.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*