Reklama

Przedmioty Wojciecha Kilara i Henryka Mikołaja Góreckiego na wystawie w Muzeum Historii Katowic

Na wystawie można też zobaczyć przedmioty związane z historią radia.

Ł. K.
Są odręcznie zapisane partytury oraz nagrody Henryka Mikołaja Góreckiego i Wojciecha Kilara. Wystawa prezentuje m. in. prywatne przedmioty kompozytorów związanych z Katowicami oraz makiety Akademii Muzycznej, NOSPR i Filharmonii Śląskiej. Ma ona pokazać, że miasto muzyki to nie tylko tytuł nadany przez UNESCO.

Piątek to okazja do obejrzenia wystawy z jej kuratorem. Opowie on o życiu i twórczości 19 znanych kompozytorów. – Wystawa ma pokazać ogromny dorobek muzyczny miasta – mówi Michał Musioł, kurator wystawy “Katowice-muzyczna metropolia”. Ten dorobek tworzą przede wszystkim słynni kompozytorzy, którzy byli związani z Katowicami. Wśród nich Wojciech Kilar, Henryk Mikołaj Górecki, Bolesław Szabelski, Karol Stryja czy Napoleon Siess. Zobaczyć można m. in. statuetkę, którą Kilar otrzymał za muzykę do filmu Romana Polańskiego Pianista.

Ponadto na wystawie można dowiedzieć się wiecej o dziejach trzech ważnych muzycznych instytucji, czyli Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego oraz Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego. Nie zabrakło również historii radia. Zwiedzający będą mogli zobaczyć jak dawniej wyglądały urządzenia w radiowym studio.

Dodatkowo, również dzisiaj, odbędzie się wykład na temat cyklu chopinowskiego stworzonego przez Jerzego Dudę-Gracza. Związany z Katowicami artysta stworzył na podstawie utworów Chopina prawie 300 obrazów. Początek wykładu o godzinie 17.

Wystawa przy ul. ks. J. Szafranka 9 potrwa do 2 kwietnia. Wstęp do Muzeum Historii Katowic kosztuje 8 zł (dorośli) i 4 zł (dzieci). Udział w wykładzie jest bezpłatny.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*