Reklama

Budujemy dla was nową kolej

Budowa nowego przejścia podziemnego na ul. Hallera w Pszczynie.

Redakcja
Bezpieczne podróże, nowe przystanki kolejowe, dodatkowa para torów – to zaledwie kilka z korzyści, jakie przyniesie modernizacja linii kolejowej E 65 na odcinku od Będzina do Katowic Piotrowic. To fragment największej w historii województwa śląskiego inwestycji kolejowej, która obejmuje także odcinki od Tychów do mostu Wisła (Goczałkowice) oraz dalej na południe – od Zabrzegu do Zebrzydowic i do granicy z Czechami. Inwestycja realizowana przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. jest dofinansowana przez Unię Europejską w ramach Instrumentu CEF „Łącząc Europę”.

Inwestycja na odcinku Będzin – Katowice Szopienice – Katowice Piotrowice całkowicie odmieni transport kolejowy w regionie. Kluczowym jej założeniem jest rozdzielenie ruchu regionalnego od dalekobieżnego. W tym celu na odcinku linii kolejowej dobudujemy dwa tory. W efekcie wzrośnie przepustowość ruchu kolejowego w województwie śląskim – zarówno pasażerskiego, jak i towarowego. Oznacza to, że na trasę wyjedzie więcej pociągów.

Duży zakres prac na odcinku Będzin – Katowice Piotrowice

Podróżni zyskają lepszy dostęp do ekologicznego środka transportu, jakim jest kolej. Wybudujemy pięć nowych przystanków kolejowych: Sosnowiec Środula, Katowice Morawa, Katowice Uniwersytet, Katowice Akademia oraz Katowice Kokociniec. Komfort podróżowania koleją w regionie poprawi modernizacja 4 stacji (Sosnowiec, Katowice Zawodzie, Katowice, Katowice Ligota,) oraz 2 przystanków kolejowych (Katowice Szopienice Południowe, Katowice Brynów).

Na wszystkich przebudujemy infrastrukturę, a na stacjach Sosnowiec, Katowice Ligota oraz przystanku Katowice Szopienice Południowe dobudujemy po jednym dodatkowym peronie.

Nowy przystanek kolejowy Katowice Akademia – wizualizacja.

Łącznie wybudujemy 13 nowych peronów, a 15 przebudujemy. Wszystkie będą przystosowane do obsługi podróżnych o ograniczonych możliwościach poruszania się. Wygodny i bezpieczny dostęp do nich zapewnią pochylnie lub windy. Na antypoślizgowych nawierzchniach zamontujemy ścieżki naprowadzające dla osób niewidomych oraz niedowidzących. Perony wyposażone zostaną w nowe wiaty, ławki i oświetlenie. Codzienne podróże ułatwi czytelna informacja pasażerska.

Nowy przystanek Katowice Uniwersytet wraz z przejściem podziemnym – wizualizacja.

Po zakończeniu inwestycji pociągi pasażerskie przyspieszą nawet do 160 km/h. Będzie to możliwe m.in. dzięki wymianie na tym odcinku ok. 130 km torów oraz 175 km sieci trakcyjnej. Bezpieczne i sprawne podróże koleją w regionie zapewni budowa i przebudowa ponad 150 obiektów inżynieryjnych, w tym wiaduktów kolejowych i drogowych oraz mostów.

Prace już trwają

Jeszcze pod koniec zeszłego roku rozpoczęły się prace na szlaku Będzin – Katowice Szopienice Południowe. W Sosnowcu postępuje budowa nowego przejścia podziemnego i przystanku kolejowego Sosnowiec Środula przy ul. Chemicznej oraz przebudowa wiaduktu kolejowego nad ul. Nowopogońską. Rozpoczęliśmy także modernizację stacji kolejowej Sosnowiec Główny, aktualnie przebudowujemy przejście podziemne, z którego będzie zapewniony dostęp windą i schodami m.in. do nowego peronu nr 3. Na terenie stacji powstaje także nowa nastawnia, z której dyżurni będą dbali o bezpieczne prowadzenie ruchu kolejowego. Natomiast w Katowicach prowadzone są prace związane z budową mostu nad rzeką Rawą oraz nowego przystanku Katowice Morawa.

Wiadukt kolejowy nad ul. Mikołowską w Katowicach – wizualizacja.

Wkrótce rozpocznie się przebudowa linii kolejowej na szlaku Katowice Szopienice Południowe – Katowice Piotrowice. Pierwsze prace prowadzone będą na 6 obiektach. We wrześniu rozpoczniemy przebudowę wiaduktów kolejowych nad ul. Mikołowską, Graniczną, Załęską, Przodowników, Kłodnicką oraz wiaduktu drogowego na ul. Bagiennej (dodatkowo obok wybudowany zostanie drugi wiadukt drogowy).

Nowe perony i przejścia

Szeroki zakres ma także rozpoczęta już przebudowa odcinka linii kolejowej E 65 między Tychami i Goczałkowicami. Przy ul. Hallera w Pszczynie budowane jest nowe, bezpieczne przejście podziemne. Obiekt będzie dostosowany do obsługi osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Przejście podziemne powstanie w miejscu przejazdu kolejowo-drogowego. Postępują również prace na przejeździe kolejowo-drogowym przy ul. Katowickiej i ul. Bieruńskiej.

Nowe przejście podziemne na ul. Hallera w Pszczynie – wizualizacja.

Na przystankach Goczałkowice oraz Piasek rozebrano po jednym starym peronie. W ich miejscu powstają już nowe, które będą wyższe, co ułatwi podróżnym wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Zamontowane zostaną nowe wiaty i ławki, które zapewnią komfort oczekiwania na pociągi, a czytelna informacja pasażerska ułatwi podróże. Perony będą dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Dodatkowo w Goczałkowicach budowane jest nowe, wygodne przejście podziemne, z którego schodami i pochylniami będzie się można dostać na nowe perony.

Mostem aż do granicy

Rozpoczęła się też modernizacja odcinka Zabrzeg – Zebrzydowice aż do granicy państwa. Jednym z kluczowych jej elementów będzie budowa nowego 600-metrowego mostu kolejowego w Zebrzydowicach. Obiekt umożliwi korektę przebiegu linii kolejowej. W efekcie pociągi będą sprawniej kursować w kierunku granicy z Czechami oraz z Zebrzydowic do Zabrzegu i dalej – do Goczałkowic, Tychów czy Katowic.

Nowy, ponad 600-metrowy most w Zebrzydowicach – wizualizacja.

Zmodernizowane zostaną także m.in. przystanki kolejowe Zabrzeg Czarnolesie, Drogomyśl, Pruchna oraz stacje Chybie i Zebrzydowice. Wszystkie obiekty zostaną dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Na przystanku kolejowym Pruchna perony powstaną w nowej lokalizacji – po obu stronach wiaduktu nad ul. Lipową. Przesunięty zostanie także jeden z modernizowanych peronów na przystanku Drogomyśl – znajdzie się on po drugiej stronie wiaduktu nad ul. Kolejową.

Lokalizację peronów zmieniamy dla zapewnienia podróżnym wygodniejszego dostępu do kolei. W sąsiedztwie stacji Chybie wybudowany zostanie nowy wiadukt drogowy, który poprawi bezpieczeństwo oraz usprawni komunikację w regionie. Obiekt zastąpi obecnie istniejący przejazd kolejowo-drogowy na ul. Bielskiej.

Stacja kolejowa Zebrzydowice – wizualizacja.

Modernizacja linii kolejowej E 65 na odcinkach Będzin – Katowice Piotrowice, Tychy – most Wisła (Goczałkowice) oraz Zabrzeg – Zebrzydowice jest dofinansowana przez Unię Europejską w ramach instrumentu CEF „Łącząc Europę”. Postęp prac można śledzić na dedykowanej inwestycji stronie internetowej www.slaskienatorach.pl.

Wyłączną odpowiedzialność za treść publikacji ponosi jej autor. Unia Europejska nie odpowiada za ewentualne wykorzystanie informacji zawartych w takiej publikacji.

Artykuł sponsorowany


Tagi:

Komentarze

  1. Przemo 3 sierpnia, 2024 at 12:57 pm - Reply

    Ciągle ogólniki. Może by PKP podało w końcu jakieś wartościowe informacje, a nie tylko artykuły marketingowe z ogólnikami. Zamiast tony akapitów chwalebnych, przydałaby się informacja, ile czasu potrwa przebudowa każdego konkretnego wiaduktu, czego oczywiście nigdzie się dowiedzieć nie idzie na miesiąc przed rozpoczęciem prac. Ciągle tylko laurki, jak to będzie pięknie. Ja mam biznes do prowadzenia i interesują mnie konkretne informacje, a nie chwalebne teksty, jaka to nas czeka świetlana przyszłość na kolei.

  2. warszawianka 24 lipca, 2024 at 7:56 pm - Reply

    świetna informacja!

  3. Jan 21 lipca, 2024 at 5:42 pm - Reply

    Do P Śl między BĘDZIN Miasto a stacją BĘDZIN jest nie trzysta metrów tylko 1400 metrów, a przystanek w st. BĘDZIN nie służył tylko mieszkańcom miasta BĘDZIN ale wszystkim tym którzy tu pracują i są zmuszeni korzystać ze szpitala ŚW.BARBARY nie musieli się przesiadać na inne środki komunikacji i ponosić dodatkowe koszty z tego powodu jako to będzie w tym przypadku. P Śl Ty widzisz to z pozycji czubka swojego nosa, twoja opinia jest widziana z twojego miejsca siedzenia oby to nie odwróciło się kiedyś przeciwko Tobie.

  4. Jan 19 lipca, 2024 at 3:16 pm - Reply

    Piszecie że zwiększy się dostępność do koleji, że będą dobudowane przystanki ale nie piszecie że został zlikwidowany peron w stacji BĘDZIN kluczowy przystanek dla osób zmierzających do Szpitala Górniczego tak pacjętów jak i pracowników, elektrowni jak i dla okolicznych mieszkańców. Pytam gdzie był włodarz BĘDZINA kiedy był zatwierdzany plan budowy jak dba o swoich wyborców , przecież nie wszyscy mają do dyspozycji służbowy samochód z kierowcą. Na odcinku Tychy-Tychy Lodowisko co czterysta metrów jest peron na nim windy, pochylnie, schody a tu co? tu są podludzie, gratulacje dla włodarza jak jego wyborców.

    • P Śl 19 lipca, 2024 at 6:23 pm Reply

      Włodarz Będzina ma dbać o swoich wyborców i przystanek Nowy Będzin dla nich? Weź nie rozśmieszaj ludzi. Stacja pośród niczego, nikt z Będzina do Będzina nie pojedzie pociągiem, a poza miasto mają stację trzysta metrów dalej, gdzie zatrzymuje się cała komunikacja miejska. Zresztą temu przystankowi Środula to też za dobrze nie wróżę, bo do osiedla na Środuli daleko, żeby tam dojść to nie da się w linii prostej i trzeba kluczyć naokoło, bo tu płot, tam lasek, krzaki etc. Okolica też, bo tramwaj co 20, a nawet 30 minut dzisiaj nikogo nie zachwyca, bo znając życie będzie się rozmijał z rozkładem pociągów, a ludziom w dzisiejszych czasach nie chce się chodzić, przesiadać i czekać. Do tego za te 5 lat region wyludni się o jakieś 100 tys., a drugie tyle wyprowadzi się na jakieś wiejskie pole, gdzie nie ma autobusu, a co dopiero o stacji mówić.

    • mieszkaniec 19 lipca, 2024 at 5:41 pm Reply

      wg informacji od PKP ruch osobowy został przesunięty na nowy przystanek Sosnowiec Środula.

  5. Rafał R 19 lipca, 2024 at 12:10 pm - Reply

    I dobrze, nareszcie. Najwyższy czas na modernizację tego odcinka. Wiadomo, że będzie to upierdliwe dla wszystkich i z pewnością termin realizacji się przeciągnie bo jednak faktycznie jest to kawał roboty. Ale pomysł z rozdzieleniem kolei regionalnej od dalekobieżnej sam w sobie jest bardzo dobry. Przepustowość tej linii już dawno się wyczerpała. Nieraz bywało tak, że spóźnienie dalekobieżnego pociągu jadącego np. z Niemiec na wschód powodowało obsuniecie się rozkładu jazdy wszystkich pociągów regionalnych, bo gdzieś ten spóźniony Intercity trzeba było wcisnąć na zatłoczone do granic możliwości tory, co oczywiście powodowało spóźnienia iluś tam pociągów regionalnych. A spóźnienia dalekobieżnych pociągów są dość częste chociażby z racji dystansu jaki pokonują. Im dłuższa trasa tym większa szansa na to, że gdzieś po drodze coś pójdzie nie tak i pociąg łapie spóźnienie.

  6. p 19 lipca, 2024 at 11:45 am - Reply

    czekamy na to jak we wrześniu przebudowa zaskoczy UM i drogowców…
    tak po za tym – nazwa dwóch przystanków obok siebie “Akademia” i “Uniwersytet” może być myląca, jako że obie nazwy wskazują na uczelnię. Wyobrażam sobie np obcokrajowca który wysiądzie na złym przystanku, bo pomyśli że University to już ten właściwy przystanek.
    O ile przystanki brzmią dobrze same w sobie, bo podbijają wrażenie “Miasta nauki”, tak wydaje mi się że czysto użytecznie przemianowanie “Akademii” na np “Mariacka” byłoby trafne. Zwłaszcza że każdy w regionie kojarzy Mariacką

    • Mieszkaniec 2 sierpnia, 2024 at 11:02 am Reply

      nie bardzo. Mariacka nie jest aż tak długa ulicą. bardziej Katowice Śródmieście

  7. Adam 19 lipca, 2024 at 9:29 am - Reply

    no i świetnie

Dodaj komentarz

*
*