Za kilka dni sąd konkursowy wybierze maksymalnie 5 prac, których autorzy zostaną zaproszeni do drugiego etapu konkursu na wielopoziomowy parking w strefie kultury. Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, wybrane koncepcje nie zostaną ujawnione opinii publicznej.
Na konkurs na wielopoziomowy parking w strefie kultury zgłosiły się 172 pracownie. Do pierwszego etapu swoje prace złożyło 70 z nich. Projektanci mieli przedstawić na czarno-białej planszy bryłę obiektu i proponowane powiązania komunikacyjne z okolicznymi drogami. Podstawowe założenie było takie, że na kilku kondygnacjach ma powstać od 1300 do 1500 miejsc parkingowych. Trzeba się też było zmieścić w budżecie, który szacowany jest na około 70 mln zł.
Z naszych informacji wynika, że po wstępnej ocenie prac, sędziowie konkursowi nie są nimi zachwyceni. Jeśli są ponadprzeciętne projekty, to raczej nie ma szans, żeby powstały w proponowanym budżecie. Dlatego przed sądem konkursowym trudne zadanie. Wiele prac zawiera dużą ilość zieleni, choć na czarno-białych planszach nie da się aż tak bardzo “zagrać” roślinami.
Do 7 lipca sąd konkursowy ma wybrać maksymalnie 5 prac, których autorzy zostaną zaproszeni do drugiego etapu. Do 21 sierpnia będą musieli doprecyzować swoją koncepcję i dokładnie policzyć koszty jej realizacji. Jak się dowiedzieliśmy, zakwalifikowane do drugiego etapu prace nie zostaną pokazane opinii publicznej. Podstawowe powody są dwa. Po pierwsze, miasto nie chce, żeby mieszkańcy “przyzwyczaili” się do konkretnych wizualizacji. Po drugie, chodzi o to, żeby nie wywierać presji na sąd konkursowy. Dlatego publicznie ma zostać zaprezentowana dopiero zwycięska praca. Ma to nastąpić do końca sierpnia.
Wielopoziomowy parking w strefie kultury ma zbudować Katowickie Towarzystwo Budownictwo Społecznego. Ma to być inwestycja komercyjna, czyli będzie musiała na siebie zarabiać. Koszt godziny parkowania został wstępnie wyliczony na około 6,5 zł. Jeszcze przed budową wielopoziomowego parkingu, w strefie kultury ma zostać wprowadzona strefa płatnego parkowania.
A czemu od lat parkowanie w tym miejscu, w centrum miasta jest darmowe? Ciekawe, czy jakby to był prywatny teren Krupy, też by go za darmo wszystkim chętnym udostępniał