Reklama

34-metrowy biały dywan zawisł na bloku na os. Tysiąclecia

Ł. K.
Mieszkańcy pomagali tureckiemu artyście w tworzeniu białego dywanu. Dzisiaj ich wspólne dzieło zawisło na jednym z bloków na os. Tysiąclecia. Artystyczna praca ma symbolizować “schodzenie w podziemie”.

Artystyczna instalacja zawisła na jednym z bloków na os. Tysiąclecia. Dzisiaj pracownicy spółdzielni mieszkaniowej zamontowali dywan, który wcześniej stworzyli mieszkańcy razem z tureckim artystą. Akcja była prowadzona we wrześniu w Parku Powstańców Śląskich. To tam ludzie mogli przynosić białe tkaniny i następnie łączyć ze sobą kolejne fragmenty białego dywanu. Pomysł na “Biały dywan leci przez świat”, bo tak nazywa się instalacja, powstał w ramach tegorocznej edycji Katowice Street Art AiR. Jego autor to Ahmet Kavas, ps. Kavachi.

Sam artysta tak opisuje pracę: „Na Śląsku głęboko odczułem przenikanie się trzech płaszczyzn: podziemia, gdzie pracują górnicy, powierzchni, gdzie spotykają się ze swoimi rodzinami oraz nieba, gdzie mieszka Bóg. Nawiązałem do tych wątków w moim projekcie, gdzie zbiórka białych tkanin z pomocą mieszkańców oraz ingerowanie w ich prywatną przestrzeń w poszukiwaniu starych materiałów była symbolicznym aktem schodzenia w podziemie. Kolejno wszystkie zebrane tkaniny zszyte zostały kawałek po kawałku w jeden obiekt. W akcie łączenia tkanin brali udział  mieszkańcy, których poprosiłem o wymyślenie życzenia. Biel kojarzy się z harmonią i niewinnością, a sam zbiorowy performance szycia dywanu stał się platformą dyskusji o gościnności, miłości, śmierci, rodzinie, przyjaźni, polityce i pokoju na świecie. Dywan o wymiarach 1,5 m x 34 m x 0,5 m powieszony na budynku umożliwia ludzkim życzeniom dotarcie do nieba.

Instalacja została umieszczona na bloku przy ul. Bolesława Chrobrego 38. Dywan zasłonił klatkę schodową na wszystkich piętrach. Można go tam będzie zobaczyć przez 2-3 najbliższe tygodnie.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*