Reklama

33 mieszkania do wynajęcia za remont w Katowicach. Ruszył nabór chętnych

Zdjęcie ilustracyjne.

Redakcja
Mieszkanie za remont w Katowicach. W kolejnej edycji lokalu miasto oferuje 33 lokale. Ich stan jest kiepski i trzeba przeprowadzić gruntowne prace remontowe. Jednak najpierw trzeba spełniać wymogi. W porównaniu do zeszłego roku zmieniły się te dochodowe.

To już 22. edycja programu „Mieszkanie za remont”. W poprzedniej do wyboru było 35 lokali, a teraz jest o dwa mniej. Mieszkania znajdują się głównie w Śródmieściu. Kilka przykładowych lokalizacji to ul. 3 Maja, ul. Mariacka, ul. Warszawska, ul. Kościuszki. Poza tym dostępne są również lokale w Ligocie-Panewnikach (m.in. ul. Piotrowicka, ul. Kołobrzeska, ul. Koszalińska). Powierzchnie mieszkań wahają się od 17 m kw. do ponad 75 m kw. Lokale wymagają różnych prac. Na przykład wymiany instalacji gazowej czy elektrycznej, likwidacji pieca kaflowego, wykonania ogrzewania lub uszczelnienia instalacji wodno-kanalizacyjnej. Niektóre mieszkania są wpisane do gminnego rejestru zabytków i jest też jedno, w którym doszło do pożaru.

Najpierw remont, potem czynsz

Zasady są takie same jak w poprzednich edycjach programu. Miasto ustala stawki czynszu za 1 m kw. Są one na preferencyjnym poziomie i wahają się od 3,51 zł do 7,11 zł w zależności od m.in. lokalizacji czy standardu mieszkania. Jednak początkowo nie trzeba płacić. – Przyszły najemca otrzymuje ulgę w postaci zwolnienia z obowiązku płatności czynszu na czas trwania remontu, jak i wpłaty kaucji mieszkaniowej – mówi Roman Buła, naczelnik wydziału budynków i dróg w UM Katowice. Po podpisaniu umowy, która określa zasady wykonywania prac,  pomiędzy wykonującym remont a Komunalnym Zakładem Gospodarki Mieszkaniowej, mieszkaniec może rozpocząć prace. Gdy remont dobiegnie końca, podpisana zostaje umowa najmu na czas nieoznaczony. Mieszkania, które znajdują się w budynkach wspólnot mieszkaniowych, można wykupić na preferencyjnych warunkach po 5 latach najmu.

Nowe „widełki” dochodowe

Żeby starać się o lokal z „Mieszkania za remont”, trzeba spełniać kryteria dochodowe. W porównaniu do ostatniej edycji programu, z sierpnia 2023 roku, uległy zmianie „widełki”, w jakich musi zmieścić się kandydat na najemcę. Dla gospodarstwa jednoosobowego to dochód mieszczący się w widełkach od 2671,44 zł do 7123,84 zł (było od 2382,66 zł do 6353,76 zł). W przypadku gospodarstwa wieloosobowego dochód na jedną osobę musi mieścić się w przedziale od 1780,96 zł do 4630,50 zł (było od 1588,44 do 4129,94 zł na osobę). Później już decyduje punktacja.
Brane pod uwagę są m.in. aktualna wielkość powierzchni mieszkalnej w lokalach zajmowanych przez rodziny lub singli, liczba osób zamieszkujących dany lokal, kwestia posiadania dzieci i samotnego ich wychowywania czy orzeczenie o niepełnosprawności. Poniżej szczegóły punktacji.

Kryteria punktowe:

 1. Powierzchnia mieszkalna na 1 osobę w dotychczas zajmowanym lokalu:
 • poniżej 8 m² – 8 pkt.
 • od 8 m² do 9,99 m² – 6 pkt.
 • od 10 m² do 12 m² – 4 pkt.
 • powyżej 12 m² – 2 pkt.

W przypadku osób, które w momencie składania wniosku mieszkają osobno, a docelowo chcą zamieszkać razem, powierzchnię mieszkalną przypadającą na 1 osobę w zajmowanych lokalach mieszkalnych sumuje się i dzieli przez dwa.

2. W przypadku jednoosobowych gospodarstw domowych zamieszkujących samotnie:

 • poniżej 16 m² – 8 pkt.
 • od 16 m² do 19,99 m² – 6 pkt.
 • od 20 m² do 24 m² – 4 pkt.
 • powyżej 24 m² – 2 pkt.

Osoby bezdomne (status bezdomności potwierdzony przez MOPS): 10 pkt.
Liczba osób zamieszkujących w obecnie zajmowanym lokalu: za osobę 1 pkt

W przypadku wnioskodawców zamieszkujących osobno, liczbę osób w zajmowanych lokalach mieszkalnych sumuje się i dzieli przez dwa.

3. W przypadku orzeczonej przez organ właściwy do spraw orzekania o niepełnosprawności wobec wnioskodawcy lub członka jego rodziny: 4 pkt.

4. małżeństwa, partnerzy lub osoby samotne, posiadające dzieci: 3 pkt.

5. małżeństwa lub partnerzy zamieszkujący osobno, posiadający dzieci: 4 pkt.

6. małżeństwa lub partnerzy zamieszkujący osobno: 2 pkt.

7. okres zamieszkiwania wnioskodawcy lub członka jego rodziny na terenie miasta Katowice:

 • do 1 roku: 2 pkt.
 • powyżej 1 roku: 5 pkt.

Oglądanie lokali możliwe jest po uzgodnieniu terminu z właściwym Oddziałem Eksploatacji Budynków (OEB) KZGM w Katowicach od 14 lutego do 29 lutego w godzinach pracy OEB. W przypadku zainteresowania wynajmem lokalu należy w terminie 1-15 marca złożyć w Urzędzie Miasta Katowice (Rynek 1, I piętro, stanowisko 20, 21) wniosek o zawarcie umowy najmu lokalu mieszkalnego. Szczegółowe informacje na temat mieszkań oddawanych w najem po przeprowadzeniu remontu przez przyszłego najemcę można uzyskać na wyżej wymienionych stanowiskach wydziału budynków i dróg w Biurze Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Katowice lub pod nr tel. 32/25-93-634, 32/25-93-204, 32/25-93-949, 32/25-93-288, 32/25-93-194, 32/25-93-351.

Lista lokali w ramach programu oraz dodatkowe informacje są dostępne TUTAJ.


Tagi:

Komentarze

 1. chataplus 16 lutego, 2024 at 4:11 pm - Reply

  Wystarczy poczekać, przecież trwa budowa na terenie dawnej bazy KZGM przy al. Korfantego w Wełnowcu.

Dodaj komentarz

*
*