Reklama

Zbita Śmietanka (odc. 3)

W mijającym tygodniu tematów dostarczył nam głównie wojewoda i prezydenci miast aglomeracji. Nie dał też od siebie odpocząć marszałek. Ale żyliśmy nie tylko polityką. Zapraszamy do lektury trzeciego odcinka Zbitej Śmietanki.

Wieczornica u wojewody

Wojewoda śląski zorganizował wieczorne spotkanie, na które zaprosił dziennikarzy i prezydentów miast GZM. Okazją było głosowanie w sejmie nad ustawą metropolitalną. Był duży telewizor, kamery, bogracz, kanapki i ciastka. Zabrakło tylko kilku prezydentów. O dziwo, nie tylko z Platformy Obywatelskiej. Tak więc z zaproszenia wojewody nie skorzystali: Dawid Kostemski (prezydent Świętochłowic), Grażyna Dziedzic (Ruda Śląska), Edward Lasok (Mysłowice), Zygmunt Frankiewicz (Gliwice) i Zbigniew Podraza, a Paweł Silbert (Jaworzno) już jakiś czas temu zapowiedział, że metropolia go nie interesuje. Ciekawe czy pozostałych nieobecnych również.

Prezydent Zabrza w objęciach

Na wspomnianej już wieczornicy największą radością (jak zwykle zresztą) emanowała prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, która rzucała się w objęcia kolejnych prezydentów. Co ciekawe, druga kobieta w tym gronie –Sława Umińska-Duraj, prezydent Piekar Śląskich, zadowalała się skromnym uściskiem dłoni.

Jak się nazywa Wiktor Skworc?

Skoro już wspomnieliśmy o prezydent Zabrza, to po głosowaniu w sejmie nad ustawą metropolitalną nie omieszkała podziękować również arcybiskupowi Wiktorowi Skworcowi. Nie wiemy za bardzo w jaki sposób przyczynił się do powstania ustawy o związku metropolitalnym, ale Małgorzata Mańka-Szulik wie, że duchownym lepiej dziękować niż nie dziękować. Wprawdzie zaliczyła małe potknięcie, bo przechodząc do podziękowań zawahała się przy nazwisku metropolity katowickiego, ale z pomocą przyszedł jej wojewoda Jarosław Wieczorek. Pani prezydent, proszę się nie obawiać. Za zasługi dla Kościoła, na pewno dostanie pani rozgrzeszenie!

Kiedy poleci Roman Urbańczyk?

Roman Urbańczyk

Jeszcze jedna anegdota ze spotkania u wojewody. Otóż najmniej zadowolony z uchwalenia ustawy metropolitalnej może być przewodniczący zarządu KZK GOP Roman Urbańczyk. W kuluarach kilku prezydentów dyskutowało czy odwołać go już teraz, czy zaczekać do lipca, kiedy powstanie metropolia. W sumie nie ma to już większego znaczenia. Jak ktoś przez tyle lat szkodził komunikacji publicznej w regionie, to trzy miesiące dłużej już jej nie zbawią. Szkoda że Urbańczyk nie będzie mógł zabrać ze sobą karty ŚKUP.

Prezydent Katowic w Australii

Fot. www.facebook.com/krupamarcinpl.

Prezydent Katowic Marcin Krupa wybrał się na kilka dni do Australii. Nie, nie na urlop. Poleciał na drugi koniec świata, żeby w Adelajdzie wziąć udział w zjeździe miast kreatywnych UNESCO w dziedzinie muzyki. Wiedzieliśmy, że tak to się skończy. Że trzeba będzie wykładać pieniądze na zjazdy, wyjazdy, koncerty muzyki, której nikt nie słucha, badania i konsultacje. Katowicom ten tytuł był potrzebny jak psu rower. Jak duży to sukces świadczy fakt, że w ostatnim rozdaniu tytułu miasta kreatywnego UNESCO w dziedzinie muzyki nie uzyskały tylko te miasta, które nie złożyły aplikacji.

Marszałek czyści

Potwierdziły się nasze informacje sprzed tygodnia. Napisaliśmy, że Aneta Moczkowska, do niedawna sekretarz województwa, musiała zrobić miejsce w urzędzie dla Krzysztofa Dzierwy. No i proszę, Dzierwa już jest sekretarzem województwa. Podobno on przynajmniej zna się na zarządzaniu urzędem.

Aleksandra Skowronek. Fot. Tomasz Żak/biuro prasowe UMWŚ.

Ale marszałek idzie za ciosem i pozbył się kolejnej kobiety. Wicemarszałek Aleksandrę Skowronek wysłał tym razem na stanowisko prezesa Funduszu Górnośląskiego. To w sumie ciekawa posada. Chociaż to chyba musi być nudne, takie szefowanie instytucji, która nic nie robi, nikt nic o niej nie wie, a istnieje tylko po to, żeby kilka czy kilkanaście osób miało pracę. Co ciekawe, Skowronek spotka w zarządzie Funduszu Aleksandrę Banasiak, która też kiedyś była w zarządzie województwa. No chyba, że to własnie ona, a nie katowicka radna PO Bożena Rojewska (obecna prezes) będzie musiała ustąpić miejsca byłej już wicemarszałek. Dobrze, że marszałek ma kilka spółek, to przynajmniej bezrobocie wśród członków PO i koalicjantów jest mniejsze.

Smart Jaworzno

Jaworzno znalazło się wśród tegorocznych laureatów V edycji konkursu Smart City. Wyróżnienie w kategorii do 100 tys. mieszkańców przyznane zostało za wdrożenie systemu Open Payment System w komunikacji publicznej. Zastanawiamy się jak to było możliwe? Na pewno urzędnikom z Jaworzna pomagał po cichu doradca prezydent Rudy Śląskiej ds. smart city, Arkadiusz Godlewski. Innej opcji nie ma.

Pogodynek z TVS w reżimowej telewizji

Adam Giza, długoletni pogodynek telewizji TVS, zadebiutował na antenie reżimowej telewizji. W TVP1 zapowiada pogodę w programie Dzień Dobry Polsko. Zadanie powinien mieć raczej łatwe. Przecież w rządowej TV pogoda może być tylko dobra. Ewentualnie pan Adam powinien nauczyć się kilku zdań, które mogą się przydać, np. arktyczne, zimne powietrze znad Rosji, silny wiatr znad Niemiec i najważniejsze: deszczowe chmury znad Brukseli.

MIKSER


Tagi:

Komentarze

  1. Bartosz 13 marca, 2017 at 11:05 am - Reply

    Metropolita Katowicki, nie Górnośląski. 🙂

Dodaj komentarz

*
*