W mijającym tygodniu tematów dostarczył nam głównie wojewoda i prezydenci miast aglomeracji. Nie dał też od siebie odpocząć marszałek. Ale żyliśmy nie tylko polityką. Zapraszamy do lektury trzeciego odcinka Zbitej Śmietanki.
Wieczornica u wojewody
Wojewoda śląski zorganizował wieczorne spotkanie, na które zaprosił dziennikarzy i prezydentów miast GZM. Okazją było głosowanie w sejmie nad ustawą metropolitalną. Był duży telewizor, kamery, bogracz, kanapki i ciastka. Zabrakło tylko kilku prezydentów. O dziwo, nie tylko z Platformy Obywatelskiej. Tak więc z zaproszenia wojewody nie skorzystali: Dawid Kostemski (prezydent Świętochłowic), Grażyna Dziedzic (Ruda Śląska), Edward Lasok (Mysłowice), Zygmunt Frankiewicz (Gliwice) i Zbigniew Podraza, a Paweł Silbert (Jaworzno) już jakiś czas temu zapowiedział, że metropolia go nie interesuje. Ciekawe czy pozostałych nieobecnych również.
Prezydent Zabrza w objęciach
Na wspomnianej już wieczornicy największą radością (jak zwykle zresztą) emanowała prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, która rzucała się w objęcia kolejnych prezydentów. Co ciekawe, druga kobieta w tym gronie –Sława Umińska-Duraj, prezydent Piekar Śląskich, zadowalała się skromnym uściskiem dłoni.
Jak się nazywa Wiktor Skworc?
Skoro już wspomnieliśmy o prezydent Zabrza, to po głosowaniu w sejmie nad ustawą metropolitalną nie omieszkała podziękować również arcybiskupowi Wiktorowi Skworcowi. Nie wiemy za bardzo w jaki sposób przyczynił się do powstania ustawy o związku metropolitalnym, ale Małgorzata Mańka-Szulik wie, że duchownym lepiej dziękować niż nie dziękować. Wprawdzie zaliczyła małe potknięcie, bo przechodząc do podziękowań zawahała się przy nazwisku metropolity katowickiego, ale z pomocą przyszedł jej wojewoda Jarosław Wieczorek. Pani prezydent, proszę się nie obawiać. Za zasługi dla Kościoła, na pewno dostanie pani rozgrzeszenie!
Kiedy poleci Roman Urbańczyk?
Jeszcze jedna anegdota ze spotkania u wojewody. Otóż najmniej zadowolony z uchwalenia ustawy metropolitalnej może być przewodniczący zarządu KZK GOP Roman Urbańczyk. W kuluarach kilku prezydentów dyskutowało czy odwołać go już teraz, czy zaczekać do lipca, kiedy powstanie metropolia. W sumie nie ma to już większego znaczenia. Jak ktoś przez tyle lat szkodził komunikacji publicznej w regionie, to trzy miesiące dłużej już jej nie zbawią. Szkoda że Urbańczyk nie będzie mógł zabrać ze sobą karty ŚKUP.
Prezydent Katowic w Australii
Prezydent Katowic Marcin Krupa wybrał się na kilka dni do Australii. Nie, nie na urlop. Poleciał na drugi koniec świata, żeby w Adelajdzie wziąć udział w zjeździe miast kreatywnych UNESCO w dziedzinie muzyki. Wiedzieliśmy, że tak to się skończy. Że trzeba będzie wykładać pieniądze na zjazdy, wyjazdy, koncerty muzyki, której nikt nie słucha, badania i konsultacje. Katowicom ten tytuł był potrzebny jak psu rower. Jak duży to sukces świadczy fakt, że w ostatnim rozdaniu tytułu miasta kreatywnego UNESCO w dziedzinie muzyki nie uzyskały tylko te miasta, które nie złożyły aplikacji.
Marszałek czyści
Potwierdziły się nasze informacje sprzed tygodnia. Napisaliśmy, że Aneta Moczkowska, do niedawna sekretarz województwa, musiała zrobić miejsce w urzędzie dla Krzysztofa Dzierwy. No i proszę, Dzierwa już jest sekretarzem województwa. Podobno on przynajmniej zna się na zarządzaniu urzędem.
Ale marszałek idzie za ciosem i pozbył się kolejnej kobiety. Wicemarszałek Aleksandrę Skowronek wysłał tym razem na stanowisko prezesa Funduszu Górnośląskiego. To w sumie ciekawa posada. Chociaż to chyba musi być nudne, takie szefowanie instytucji, która nic nie robi, nikt nic o niej nie wie, a istnieje tylko po to, żeby kilka czy kilkanaście osób miało pracę. Co ciekawe, Skowronek spotka w zarządzie Funduszu Aleksandrę Banasiak, która też kiedyś była w zarządzie województwa. No chyba, że to własnie ona, a nie katowicka radna PO Bożena Rojewska (obecna prezes) będzie musiała ustąpić miejsca byłej już wicemarszałek. Dobrze, że marszałek ma kilka spółek, to przynajmniej bezrobocie wśród członków PO i koalicjantów jest mniejsze.
Smart Jaworzno
Jaworzno znalazło się wśród tegorocznych laureatów V edycji konkursu Smart City. Wyróżnienie w kategorii do 100 tys. mieszkańców przyznane zostało za wdrożenie systemu Open Payment System w komunikacji publicznej. Zastanawiamy się jak to było możliwe? Na pewno urzędnikom z Jaworzna pomagał po cichu doradca prezydent Rudy Śląskiej ds. smart city, Arkadiusz Godlewski. Innej opcji nie ma.
Pogodynek z TVS w reżimowej telewizji
Adam Giza, długoletni pogodynek telewizji TVS, zadebiutował na antenie reżimowej telewizji. W TVP1 zapowiada pogodę w programie Dzień Dobry Polsko. Zadanie powinien mieć raczej łatwe. Przecież w rządowej TV pogoda może być tylko dobra. Ewentualnie pan Adam powinien nauczyć się kilku zdań, które mogą się przydać, np. arktyczne, zimne powietrze znad Rosji, silny wiatr znad Niemiec i najważniejsze: deszczowe chmury znad Brukseli.
MIKSER
Metropolita Katowicki, nie Górnośląski. 🙂