Reklama

Z powodu przebudowy torów i wiaduktu kilka budynków w centrum Katowic zostanie wyburzonych

Grzegorz Żądło
Trwa wyburzanie wiaduktów na linii kolejowej E65. To przygotowanie do budowy nowych obiektów i dodatkowych torów, po których będą jeździć pociągi aglomeracyjne. Z tego powodu trzeba będzie wyburzyć kilka budynków w ścisłym centrum Katowic.

Od kilkunastu tygodni trwają prace na linii kolejowej E65, która przebiega przez całe Katowice. W śródmieściu Katowic roboty prowadzone są na razie na dwóch wiaduktach, przy ul. Granicznej i ul. Mikołowskiej. Ten drugi obiekt jest znacznie trudniejszym wyzwaniem, przede wszystkim ze względu na gabaryty, ale też usytuowanie nad jedną z najważniejszych dróg w mieście. I to właśnie przy wiadukcie nad ul. Mikołowską zostanie wyburzonych kilka budynków. Chodzi o obiekty, które stoją pomiędzy torami, a ul. Sądową.

Budynki przy ul. Sądowej są nieczynne. Miejsce, w którym się znajdują, koliduje z zaprojektowanym układem torowym, zakładającym dobudowę torów i poszerzenie torowiska. Zadanie nie obejmuje zachowania i utrzymania obiektów, za wyjątkiem budynku dawnej nastawni. Ten obiekt zostanie rozebrany i odtworzony w innej lokalizacji, po uzgodnieniu z konserwatorem zabytków – poinformowała nas Katarzyna Głowacka z biura prasowego PKP PLK.

Wspomniana nastawnia to duży ceglany budynek, który jednak jest w złym stanie technicznym. PKP PLK nie precyzują gdzie miałby zostać przeniesiony. Z naszych rozmów z konserwatorem zabytków wynika, że nastawnia nie zostanie rozebrana i odtworzona 1:1, ale w innej lokalizacji zostaną wykorzystane jedynie wybrane elementy budynku.

Jak deklarują PKP PLK, po poszerzeniu torowiska i wyburzeniu budynków, teren wzdłuż ul. Sądowej i ul. Marii Goeppert-Mayer zostanie uporządkowany. M.in. zniknie z niego dziki parking.

Grzegorz Żądło


Tagi:

Komentarze

  1. Tomasz 7 grudnia, 2024 at 4:08 pm - Reply

    A może zaje… autobusowy dworzec międzynarodowy połączyć z PKP – tak “przy okazji”?
    Pewnie “sięnieda”, “niemaśrodków”, “nietenplan” albo “poco”

    • Bożydar 7 grudnia, 2024 at 11:15 pm Reply

      No właśnie, wystarczyłoby krótkie przejście podziemne od peronu 1 do chodnika poprowadzonego na wiadukcie i dodatkowe przejście dla pieszych na wysokości rozgałęzienia Sądowej i Goeppert-Mayer.

Dodaj komentarz

*
*