Reklama

Z ogrodzenia cmentarza żołnierzy radzieckich zniknęły sierpy i młoty

fot. Wojciech Domagała

Łukasz Kądziołka
Z ogrodzenia mieszczącego się w Parku Kościuszki cmentarza zniknęło 181 symboli sierpa i młota. Wkrótce zastąpią je gwiazdy. Ich wyprodukowanie będzie kosztowało ponad 40 tys. zł. Pieniądze zostały przekazane ZZM podczas ostatniej sesji rady miasta.
Tak wygląda teraz ogrodzenie cmentarza.

O znajdujące się na ogrodzeniu cmentarza symbole wielokrotnie pytali radni oraz mieszkańcy Katowic. Sprawa trafiła do wojewody śląskiego już w 2015 roku. W odpowiedzi miasto otrzymało opinię Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Zgodnie z nią, jedynym dopuszczalnym symbolem żołnierzy Armii Czerwonej jest gwiazda. „Sierp i młot jako symbol komunizmu i godło nieistniejącego państwa totalitarnego jakim był Związek Sowiecki należy usunąć” – czytamy w piśmie od Rady. Od tamtej pory minęło sporo czasu, ale dopiero parę miesięcy temu miasto podjęło pierwsze działania w sprawie Cmentarza Żołnierzy Armii Czerwonej w Parku Kościuszki.

fot. Wojciech Domagała

W październiku 2016 r. z murów cmentarza usunięto 181 sztuk symboli sierpa i młota, które zostały zdeponowane w Zakładzie Zieleni Miejskiej – mówi Maciej Stachura, naczelnik wydziału komunikacji społecznej UM Katowice. Kolejnym krokiem będzie zamontowanie symboli gwiazd. Ich wykonanie ma kosztować około 43 tys. zł. W ubiegłym tygodniu rada miasta zadecydowała o przekazaniu ZZM pieniędzy.

Cmentarz Żołnierzy Armii Czerwonej powstał w 1967 roku. Prochy poległych w 1945 roku żołnierzy pierwotnie spoczywały w miejscu dzisiejszego Pomnika Powstańców Śląskich. Do Parku Kościuszki zostały przeniesione dopiero po 22 latach.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*