Reklama

Wykupiony abonament i karta mieszkańca nie obowiązują na samochód zastępczy. MZUiM ma jednoznaczne stanowisko

Grzegorz Żądło
Jedna z mieszkanek Katowic, która wykupiła abonament parkingowy, miała wypadek. Jej samochód trafił do naprawy, a ona dostała auto zastępcze. Zwróciła się do MZUiM o możliwość czasowego „przepisania” abonamentu na ten samochód. Spotkała się jednak z odmową.

Niedługo po rozszerzeniu SPP Jadwiga Staniczek-Golda miała wypadek. Musiała oddać swój samochód do mechanika. Miała wykupiony abonament parkingowy na zieloną strefę (za 200 zł) i chciała z niego skorzystać, parkując samochodem zastępczym. –  Tego samego dnia zgłosiłam wszystko w MZUiM. Że na trzy dni, czyli czas potrzebny na naprawę mojego samochodu, będę miała zastępcze auto. Przesłałam nowy dowód rejestracyjny. Niestety, usłyszałam, że nikt mi tego nie uzna i mam zapłacić dodatkowo za parkowanie. To nie jest moja wina, wypadki się zdarzają i ludzie mają prawo mieć auto zastępcze na czas naprawy – mówi Jadwiga Staniczek-Golda. Dodaje, że pracownica MZUiM poinformowała ją, że ma normalnie opłacić parking za każą godzinę.

Zapytaliśmy MZUiM czy w sytuacjach awaryjnych, kiedy ktoś będzie miał kolizję lub wypadek, albo poważną naprawę samochodu, abonament lub Parkingową Kartę Mieszkańca będzie można czasowo „przenieść” na auto zastępcze. Odpowiedź jest jednoznaczna: nie będzie takiej możliwości.

Opłaty za postój pojazdu w SPP to niepodatkowa należność publicznoprawna, regulowana przepisami prawa, w tym aktu prawa miejscowego jakim jest uchwała RM. Według prawa opłaty te nie stanowią ceny za usługę, i co do zasady nie podlega negocjacji. Opłaty abonamentowe są uregulowane w uchwale Rady Miasta. W przypadku „abonamentu miesięcznego” przysługuje on na jeden pojazd samochodowy, wskazany przez wnioskodawcę i uprawnia do postoju tego pojazdu we wskazanym czasie. W ramach abonamentu miesięcznego nikt nie nabywa prawa do postoju pojazdem, którym akurat się porusza. Niezależnie, czy jest to pojazd zastępczy, wypożyczony, czy użytkowany czasowo z innego powodu. Abonament stanowi zawsze wyjątek od zasady opłacania postoju wg. stawek godzinowych” – tłumaczy w odpowiedzi na nasze pytania MZUiM. Zostawia jednak furtkę na przyszłość.

„Kwestia dopuszczenia „przepisywania” pojazdów pod uiszczony już abonament może być przedmiotem analiz i ewentualnych zmian w uchwale w przyszłości, jednak kryteria powinny być jednoznaczne i dotyczyć sytuacji możliwych do potwierdzenia urzędowo np. przez CEPIK (zbycie pojazdu, złomowanie, kradzież). Należy pamiętać, że w przypadku dopuszczenia powyższego rozwiązania, istnieje ryzyko nadużyć i omijania reguł działania Strefy Płatnego Parkowania.


Tagi:

Komentarze

  1. Wredziol 19 grudnia, 2023 at 2:34 pm - Reply

    Ja mogę zrozumieć, chociaż z trudem, że twórcy projektu uchwały o tym nie pomyśleli. Niestety, w Katowicach nie ma szans na odpowiedź typu „zwrócimy się do Prezydenta o propozycję nowelizacji uchwały”.

    Czyżby ktoś liczył, że MZUiM przejmie się taką sprawą? Moim zdaniem to jest najbardziej arogancka z Katowickich instytucji. Wszystkie moje kontakty kończyły się odpowiedzią w stylu „i co ty nam śmieciu zrobisz”.

  2. Parkingowy 15 grudnia, 2023 at 9:33 pm - Reply

    Czyli jak najbardziej karta może obowiązywać na samochód zastępczy, tylko trzeba znowelizować uchwałę.

    A jak nie, to składka za ubezpieczenie OC znowu wzrośnie, bo ubezpieczyciele doliczą ryzyko, że poszkodowany ma kartę parkingową, której nie może przepisać, w związku z czym opłaty za parkowanie na godziny podniosą koszty udostępnienia mu pojazdu zastępczego.

  3. AA 15 grudnia, 2023 at 5:49 pm - Reply

    Rozwiązanie jest proste – wypowiedzieć umowę na abonament parkingowy żądając zwrotu za okres niewykorzystany.

    Coś mi się wydaje że cały tern regulamin i zasady strefy były pisane „na kolanie” bez uwzględnienia typowych sytuacji życiowych. A co w przypadku jeżeli sprzedam samochód? Czy abonament „przechodni” na nabywcę?

    O ogłoszeniach mieszkańców śródmieścia niemających auta, ze za 100 zł miesięcznie „zalegalizują” auto w strefie już nawet nie wspominam …

Dodaj komentarz

*
*