Reklama

Wygodny i komfortowy garaż – jak go zbudować?

Garaż bardzo często pełni nie tylko funkcję miejsca do przechowywania samochodu lub innych pojazdów, ale również bywa wykorzystywany jako przydomowy warsztat. Do najważniejszych kwestii, jakie należy wziąć pod uwagę na etapie projektowania, należy jego usytuowanie, wielkość, a także rodzaj drzwi. Nowoczesne bramy garażowe zapewniają komfort korzystania z budynku, zwłaszcza jeśli wyposażymy je w napęd. Co jeszcze wziąć pod uwagę?

Usytuowanie garażu

Umiejscowienie garażu na działce i względem domu ma kluczowe znaczenie dla wygody jego użytkowania. Może on być połączony z domem, znajdować się w bryle budynku mieszkalnego lub też stanowić oddzielną budowlę. Często stosowanym rozwiązaniem, zwłaszcza na małych działkach, jest umieszczenie garażu na poziomie piwnicy. W takich sytuacjach należy zadbać o podjazd zapewniający korzystanie z garażu nawet podczas opadów śniegu czy oblodzenia.

Pamiętajmy też, że nie wszystkie bramy garażowe sprawdzą się w tym przypadku. Na większych posesjach garaż może przylegać do części mieszkalnej lub znajdować się w bryle domu. Tutaj problemem bywa izolacja termiczna – nieodpowiednio dobrane materiały termoizolacyjne, a także drzwi prowadzące z garażu do części mieszkalnej czy wreszcie brama garażowa o niskich parametrach izolacji przed chłodem mogą powodować straty ciepła w domu.

Bramy garażowe na miarę konkretnych potrzeb

Nowoczesne bramy garażowe nie tylko prezentują się bardzo estetycznie, ale są też komfortowe w użytkowaniu. Do najbardziej popularnych rozwiązań należą modele segmentowe, które poruszają się pionowo po prowadnicach i po otwarciu chowają pod stropem. Ich istotną zaletą jest to, że pozwalają zaparkować auto bezpośrednio przed garażem, co ma szczególnie ważne znaczenie na działkach z krótkimi podjazdami. Jeśli nie można zamontować otwieranego ku górze modelu segmentowego, alternatywą jest model otwierany na bok – wówczas brama po otwarciu nasuwa się na ścianę.

Dobrym rozwiązaniem będą też rolowane bramy garażowe. Ich płaszcz składa się z wąskich lameli nawijanych podczas otwierania na wał umieszczony nad otworem wjazdowym. Wał ten może być zamontowany zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku, stąd tego typu bramy garażowe są chętnie wybierane nawet jeśli nie ma miejsca w środku na jakiekolwiek konstrukcje. Zarówno segmentowe, jak i rolowane bramy garażowe można wyposażyć w napęd pozwalający wygodnie nimi sterować za pomocą nadajnika radiowego lub aplikacji na telefon komórkowy. Warto zdecydować się na to udogodnienie, bo zwiększa ono komfort użytkowania garażu. Należy jednak zwrócić uwagę na zabezpieczenia przed złodziejami, jak szyfrowany sygnał czy specjalne mechanizmy uniemożlwiające podważenie bramy.

Jak duży powinien być garaż?

Obowiązujące przepisy określają jedynie minimalne wymiary, jakie powinien mieć garaż. Zgodnie z normami pojedyncze stanowisko postojowe musi mieć szerokość wynoszącą nie mniej niż 2,5 m oraz długość nie mniejszą niż 5 m. Odległość zaparkowanego w budynku samochodu od ściany powinna wynosić co najmniej 0,3 m. Oczywiście należy przy tym zaznaczyć, że wiele tu zależy od szerokości posiadanego auta, dlatego rozsądnie jest już na etapie projektowania uwzględnić pewien zapas. Jeśli zaś budynek ma służyć nie tylko do przechowywania samochodu, ale również rowerów i sprzętu ogrodniczego bądź inwestor chce w nim urządzić niewielki przydomowy warsztat do majsterkowania, należy uwzględnić to podczas projektowania budynku.

Z dodatkowymi drzwiami czy bez?

Jeśli garaż ma pełnić dodatkowe funkcje, a więc np. służyć jako miejsce przechowywania narzędzi ogrodniczych lub jako przydomowy warsztat, warto pomyśleć o drzwiach bocznych. Pozwolą one wygodnie korzystać z budynku i umożliwią wyprowadzanie roweru lub kosiarki bez konieczności otwierania całej bramy, co dodatkowo zapobiegać będzie wychładzaniu wnętrza. Jeśli zaś nie jest możliwe zamontowanie dodatkowych drzwi, np. ze względu na brak miejsca, dobrym rozwiązaniem będzie wybór bramy garażowej z drzwiami przejściowymi.

Artykuł sponsorowany


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*