Reklama

Wielki Piec w Rudzie Śląskiej ma się stać atrakcją turystyczną

Redakcja
Prawie 100 mln zł może kosztować przebudowa i rozbudowa obiektów Wielkiego Pieca Huty „Pokój” wraz z zagospodarowaniem terenu. Większa część tej kwoty będzie pochodzić z Unii Europejskiej.

Konkurs na koncepcję przebudowy i zagospodarowania pieca został rozstrzygnięty już w 2019 roku. Zakłada ona powstanie platformy widokowej wraz ze ścieżką dydaktyczną, adaptację budynku sterowni i maszynowni na cele muzealne oraz budowę nowego obiektu „zawieszonego” w powietrzu, w którym znajdzie się m.in. część ekspozycyjna i wystawiennicza oraz strefa wypoczynku, spotkań i gastronomii. Dodatkowo na budynku ma powstać tzw. zielony dach.

Istniejąca rampa kolejowa zostanie przebudowana na obiekt o funkcji biurowej. Zaplanowano również plac zabaw nawiązujący do tradycji hutniczej i ogród edukacyjny, a także budowę parkingu i obiektów małej architektury.

Prace budowlane powinny się rozpocząć w tym roku i mają potrwać do końca 2026 roku.

Wielki Piec wchodził w skład Huty „Pokój”, która została założona w 1840 roku. Został uruchomiony w 1968 roku. Powstał w głębi zakładu, a dopiero potem został przesunięty w obecną lokalizację za pomocą stalowych lin. Jego budowa trwała tylko 105 dni. Mimo kilkukrotnych modernizacji, piec został wygaszony w lutym 2005 roku.

Pod koniec 2012 r. decyzją Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach Wielki Piec został wpisany do rejestru zabytków. W 2018 roku jego właścicielem zostało miasto.

Do ogłoszonego w 2019 roku międzynarodowego konkursu na opracowanie koncepcji zagospodarowania pieca i jego otoczenia zgłosiło się 96 pracowni. Autorem najlepszego projektu okazała się „eM4. Pracownia Architektury. Brataniec” z Krakowa, z którą podpisano umowę na wykonanie projektu architektoniczno-budowlanego zagospodarowania Wielkiego Pieca.

Ponad 66 mln złotych na przebudowę Wielkiego Pieca będzie pochodzić z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji, a prawie 9,5 mln z budżetu państwa.


Tagi:

Komentarze

  1. Ekonom 3 marca, 2024 at 3:26 pm - Reply

    Dlaczego teraz budowa ma trwać 10 razy dłużej niż w 1968 r.?
    Zwłaszcza, że teraz ten piec nawet nie musi działać?

Dodaj komentarz

*
*