Reklama

Upały w biurze – co wybrać klimator czy klimatyzator

W Polsce coraz częściej trzeba radzić sobie z nieprzyjemnymi upałami, które przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu. W ochłodzeniu pomóc może klimator lub klimatyzator. Czym różnią się między sobą?

Istnieje wiele sposobów na walkę z upałami. Niestety część z nich nie jest możliwa do zastosowania w biurze, w którym przebywamy dużą część dnia. Słońce nagrzewające pomieszczenia utrudnia skupienie się i przeszkadza w efektywnej pracy. Nie zawsze istnieje również możliwość zamontowania klimatyzacji. Co zrobić w takiej sytuacji? Jak zapewnić odpowiednie warunki pracownikom do wykonywania obowiązków? Wystarczy sięgnąć po nowoczesne urządzenia, dzięki którym w pomieszczeniu pojawi się przyjemny chłód. Klimator i klimatyzator mogą stać się odpowiedzią. Na jakiej zasadzie działają te maszyny i czym różnią się między sobą?

Dlaczego upały szkodzą?

Na początku warto zdać sobie sprawę z tego, że długotrwałe upały są tak naprawdę szkodliwe dla zdrowia i mają realny wpływ na ludzką wydajność. W ostateczności mogą doprowadzić do odwodnienia, a nawet udaru cieplnego, który objawia się wysoką temperaturą ciała, zaburzeniami świadomości, podwyższonym tętnem i utratą przytomności. Co ważne, nie trzeba przebywać na dworze, aby doszło do udaru cieplnego. Wystarczy wiele godzin spędzić w bardzo nagrzanym i dusznym pomieszczeniu, aby skutki były takie same. Właśnie dlatego tak ważne jest zapewnienie odpowiednich warunków do pracy, dzięki którym upały nie będą wpływały na stan zdrowia pracowników.

Poszukując najlepszych rozwiązań, z pewnością można natknąć się na wiele urządzeń mogących pomóc w walce z wysokimi temperaturami. Jednymi z nich są najprostsze wentylatory. Jeśli jednak one nie dają rady, należy sięgnąć po bardziej zaawansowany sprzęt, czyli klimatory i klimatyzatory. Te przenośne urządzenia skutecznie schładzają nawet większe powierzchnie i mogą służyć przez lata. Jakie są między nimi największe różnice i ta inwestycja może się zwrócić?

Klimator przenośny do biura

Przenośny klimator do biura to rodzaj klimatyzacji wodnej. Istnieje wiele modeli tego urządzenia, które mają bardziej i mniej zaawansowane funkcje. Niektóre klimatory, oprócz schładzania powietrza, również skutecznie je nawilżaczą, jonizują czy oczyszczają. Oczywiście za tego typu klimator należy zapłacić nieco wyższą cenę, choć wciąż bardzo przystępną oscylującą w okolicach 300 złotych. Klimatory działają na zasadzie wypuszczania do powietrza schłodzonej mgiełki, która skutecznie obniża wysokość temperatury, jednak przyczynia się do wzrostu wilgotności. Czynnikiem chłodzącym jest zatem woda. Co istotne, wydajność urządzenia nie spada przy otwartych oknach i drzwiach. Jak zapewniają producenci, jest również wyższa przy wzroście temperatury na dworze. Klimatory pobierają znacznie mniej energii, przez co uznawane są za bardziej energooszczędne. Czy urządzenia mają jakieś wady? Najczęściej wymieniane to mniejsza powierzchni chłodzenia, brak utrzymywania się niższej temperatury po wyłączeniu klimatora i niemożność ustawienia wymaganej temperatury.

Klimatyzator przenośny do biura

Klimatyzatory przenośne sprawdzą się w biurze o dużej powierzchni, gdzie okna i drzwi są zazwyczaj zamknięte, między innymi na tak zwanym “open space”. Czynnikiem chłodzącym w klimatyzatorach jest freon, który u niektórych budzi pewne wątpliwości ze względu na zły wpływ na środowisko. Urządzenia takie jak klimatyzatory mają jednak szereg innych zalet. Przede wszystkim można na nich ustawić wysokość wymaganej temperatury, dodatkowo posiadają wiele przydatnych funkcji poza chłodzeniem, między innymi mogą również osuszać czy wentylować. Efekt chłodzenia pozostaje jakiś czas po wyłączeniu urządzenia, jednak klimatyzator pobiera więcej energii elektrycznej. Jego wady? Efektywność spada wraz ze wzrostem temperatury na dworze. Nie można również nie wspomnieć o dość wysokich cenach. W przypadku klimatyzatora należy wziąć pod uwagę kwoty od 1000 złotych w górę.

Artykuł sponsorowany


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*