Reklama

Upały nie odpuszczają. W Katowicach dzisiaj nawet 33°C

Redakcja
 „Taka temperatura powinna zdarzać się raz na 20 lat” – tak klimatolog komentuje dzisiejszą prognozę maksymalnej temperatury powietrza  w Katowicach. Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie w związku z upałami wydało ostrzeżenie II stopnia.

Wczoraj w całej Polsce można było odczuć trwającą falę upałów. Jak podało IMGW, w Przelewicach (zachodniopomorskie) zanotowano maksymalnie 36,5°C, taka sama temperatura była na stacji synoptycznej w Słubicach. Dzisiaj również będzie bardzo upalnie. W związku z utrzymującą się dłuższy czas wysoką temperaturą, dla części woj. lubuskiego i wielkopolskiego zostały wydane ostrzeżenia trzeciego, najwyższego stopnia przed upałami. Tam termometry mogą pokazać nawet 36°C.

Dzisiaj w Katowicach ma być tylko kilka stopni mniej. Zgodnie z wydanym ostrzeżeniem II stopnia przed upałami, stacje mają odnotować tutaj temperaturę maksymalną do 33°C. W porównaniu do poprzednich lat taka temperatura w Katowicach w tym konkretnym dniu zdarza się bardzo rzadko. – Temperatura powyżej 31,1°C dla Katowic w dniu 5 sierpnia wystąpi nie częściej niż 5 razy na 100 lat, czyli raz na 20 lat taka temperatura powyżej 31,1°C stopni w Katowicach powinna się zdarzyć. Jest to zdarzenie ekstremalne, dosyć niebezpieczne pod względem klimatologicznym – mówi Dawid Biernacik, klimatolog z IMGW-PIB.
Klimatolodzy nie zajmują się bieżącą prognozą pogody. Posługują się danymi wieloletnimi. Obserwują, że początek sierpnia jest wyjątkowo upalny. – Wiemy, że dane z ostatnich 30 lat wskazują, że w pierwszej dekadzie sierpnia, powinniśmy się spodziewać temperatury maksymalnej w Polsce między 22 a 26-27 stopni Celsjusza. Aktualnie za oknem widzimy, że ta temperatura jest znacznie wyższa, przekracza 30 stopni Celsjusza, czyli jest o ponad 10 stopni wyższa w niektórych miejscach niż te wartości oczekiwane,  przeciętne – mówi Biernacik.

W kolejnych dniach nadal będzie ciepło, ale już nie upalnie. Temperatury przekraczające  30-32°C w sobotę są prognozowane tylko na południowym wschodzie kraju. Mieszkańcy Katowic odpoczną od upałów, bo w sobotę będzie pochmurno i pojawi się przelotny deszcz, a w ciągu dnia temperatura wyniesie 17-19°C. Niedziela będzie bardziej słoneczna, a termometry pokażą od 23°C do 25°C.


Tagi:

Komentarze

  1. Marika 6 sierpnia, 2022 at 8:16 pm - Reply

    piękna widokówka z Katowic : beton, beton, beton……jak ma być chłodniej ? a gdzie drzewa, zieleń….

  2. DONOSICIEL 5 sierpnia, 2022 at 2:36 pm - Reply

    ZABETONOWANIE MIASTO SYF

Dodaj komentarz

*
*