Reklama

Tramwaj na południe Katowic: ruszają spotkania informacyjne dla mieszkańców

Grzegorz Żądło
Trwają kolejne prace nad przygotowaniem budowy tramwaju do południowych dzielnic Katowic. Tramwaje Śląskie dostały już oferty firm, które chcą przygotować studium przedprojektowe. Z kolei urząd miasta przygotowuje cykl spotkań informacyjnych w dzielnicach. Odbędą się one w dniach od  13 do 16 kwietnia.

– Od czasu, kiedy ogłosiliśmy, że tramwaj powstanie, udało nam się włączyć ten projekt do Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. To oznacza, że są bardzo duże szanse na unijne dofinansowanie, które może wynieść 63 procent – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Szanse są duże, ale to wcale nie oznacza, że dofinansowanie rzeczywiście zostanie przyznane. Zwłaszcza, że przed miastem i Tramwajami Śląskimi jeszcze długa drogą związana z przygotowaniem studium przedprojektowego, projektu, a potem wyborem wykonawcy. – Planujemy, że najpóźniej w lipcu będzie gotowe studium przedprojektowe, które będzie musiało odpowiedzieć na kilka pytań – wyjaśnia Tadeusz Freisler, prezes TŚ.  – Chodzi nie tylko o przeprowadzenie inwentaryzacji wszystkiego co znajduje się na potencjalnej trasie tramwaju, ale też o takie rzeczy jak ocena poszczególnych wariantów i oszacowanie ich kosztów.

Co się stanie, jeśli któryś z czterech wariantów przebiegu trasy okaże się znacznie droższy niż inne? – Jeśli różnica wyniesie np. około 10%, to wtedy problemu nie będzie. Natomiast jeśli któryś z wariantów będzie dwukrotnie droższy niż pozostałe, to wtedy trzeba się będzie poważnie zastanowić. Ale tramwaj tak czy inaczej powstanie – mówi Marcin Krupa.

W najbliższych dniach ma ruszyć kampania informacyjna na temat budowy tramwaju. Specjalne ogłoszenia pojawią się na bilboardach oraz na trzydziestu autobusach i tramwajach. Będą też plakaty wewnątrz pojazdów komunikacji miejskiej. W akcję informacyjną urząd chce też zaangażować spółdzielnie mieszkaniowe i parafie.

Najważniejsze mają być jednak spotkania w dzielnicach (ich harmonogram znajduje się na końcu tekstu). Wezmą w ich udział przedstawiciele wydziału transportu UM w Katowicach, Tramwajów Śląskich oraz projektanci tzw. studium transportowego dla Katowic. W trakcie spotkań mieszkańcy będą mogli wypełnić ankiety i wypowiedzieć się w sprawie preferowanego przebiegu trasy tramwaju.

O tym, jakie są warianty przebiegu trasy można przeczytać tutaj.

Harmonogram spotkań informacyjnych w sprawie budowy tramwaju na południe

13 kwietnia Gimnazjum nr 19 im. H. Sławika, ul. spółdzielczości 2 (godz. 17.30)

14 kwietnia V Liceum Ogólnokształcące nr 27 im. W. Broniewskiego, ul. Jankego 65 (godz. 17.30)

15 kwietnia Szkoła Podstawowa nr 27 im. W. Szafera, ul. Łętowskiego 18 (godz. 17.30 )

16 kwietnia Bażantowo Sport, ul.  Pijarska 3 (godz. 17.30)


Tagi:

Komentarze

  1. Maja 13 kwietnia, 2015 at 10:57 pm - Reply

    Urząd miasta od lat jest głuchy na propozycję wprowadzenia darmowego transportu miejskiego. Z jednoczesnym wzrostem kosztu parkowania w Centrum do 50-100 pln za godz. Zauważcie, że w osobówkach siedzi tylko jedna osoba, rzadko więcej. Bez tych osobówek przejazd dla busów byłby zielony non stop. Nie trzeba budować nowych parkingów w centrum, nie trzeba remontować non stop niszczonych ulic. Na świecie ten system się sprawdził. I coraz więcej miast w Polsce tak robi. Na Śląsku aż się prosi. Przecież tym powinien zająć się Związek Górnośląski. Z Katowicami na czele.

  2. Maja 13 kwietnia, 2015 at 10:51 pm - Reply

    Ależ oczywiście, że to dziwny pomysł. Kto kilka km poleci do lasu na tramwaj? W większości bliżej do Brynowa na pętlę.

  3. Kamil 8 kwietnia, 2015 at 4:42 pm - Reply

    Drodzy Mieszkańcy Piotrowic i okolic zbuntujmy się zbierzmy się w większą grupę i zaprotestujmy przeciwko temu beznadziejnemu pomysłowi, czy ten kto proponuje trasę przez rezerwat przyrody myślał kiedykolwiek jak ogromne szkody i spustoszenie spowoduje? a dla Mieszkańców taki Tramwaj nie oznacza ułatwienia a wręcz moim zdaniem jeszcze większe problemy z hałasem, zaśmiecaniem okolicy itd. Najgorszy pomysł jaki kiedykolwiek powstał to wydłuzenie trasy tramwajowej do Piotrowic !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Dodaj komentarz

*
*