Reklama

To nie jest kula dyskotekowa. W Katowicach stanęła interaktywna rzeźba

Łukasz Kądziołka
Nowa instalacja artystyczna stanęła w centrum Katowic. Choć wygląda jak kula dyskotekowa, to nie ma z nią nic wspólnego. Model satelity ma zwracać uwagę na ważny problem.

Przy Rynku stanęła sporej wielkości kula zrobiona z lusterek. Nie jest to jeden z elementów świątecznych dekoracji. Choć instalacja przypomina kulę dyskotekową i każdy może nią zakręcić, to tak naprawdę interaktywna rzeźba. “Foton” jest instalacją autorstwa Justyny Olszewskiej, która powstała przy okazji trwającego festiwalu Ars Cameralis. Autorka wygłosiła wykład dotyczący problemu, jaki porusza jej instalacja. Przedstawia ona model japońskiego satelity Ajisai rzeczywistych rozmiarów, która została wystrzelona 1986 roku na orbitę okołoziemską.
Jego wyjątkowość polega na tym, że nie generuje własnego światła, a jedynie odbija padające promienie. I choć Ajisai to dodatkowe 685 kilogramów na orbicie, jego funkcja jest istotna – satelita prowadzi bowiem ważne badania dla ludzkości” – czytamy w opisie instalacji.

Autorka chciała swoją pracą zwrócić uwagę na jeden z największych, ale nadal często pomijanych współczesnych problemów, czyli zanieczyszczenie nieba. Powoduje je sztuczne światło emitowane przez rozrastające się aglomeracje miejskie oraz zanieczyszczenie orbity tzw. kosmicznymi śmieciami. To wszystko sprawia, że coraz trudniej znaleźć miejsce na świecie, gdzie bez przeszkód można podziwiać nocne niebo. 

Jak wynika z raportu Europejskiej Agencji Kosmicznej z 2021 roku, obecnie na orbicie znajduje się 9200 ton obiektów sztucznego pochodzenia – wytworzonych przez człowieka przedmiotów, które przestały być użyteczne. Oprócz działających satelitów są to m.in. odpady po startach rakiet, odłamki po kolizjach satelitarnych czy nieczynne satelity” – pisze autorka pracy. Te śmieci utrudniają pracę działających satelit.

Instalacja będzie dostępna do końca listopada.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*