Reklama

Targi książki w Katowicach. Spotkania z autorami i nie tylko

Grzegorz Żądło
To ma być impreza z prawdziwego zdarzenia, która w niczym nie będzie przypominać tej odbywającej się przez lata na antresoli Spodka. Katowice wracają na polską mapę targów książki. Spotkanie wydawców, autorów i czytelników odbędzie się w dniach od 6 do 8 listopada. Wstęp będzie bezpłatny.

Katowice przez lata były pośmiewiskiem wszystkich tych, którzy regularnie odwiedzają targi książki w różnych polskich miastach. Stoiska ustawione na korytarzu wokół hali Spodka w niczym nie przypominały imprez odbywających się choćby w Warszawie czy Krakowie. Teraz jednak to ma się zmienić. Nowi organizatorzy i nowe miejsce. Śląskie Targi Książki odbędą się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Organizują je spółka Targi Książki i Murator EXPO. Głównym sponsorem jest miasto, które zapłaci 221,4 tys. zł.

Przez trzy dni w MCK będzie można odwiedzić stoiska 140 wydawnictw. Są wśród nich również najwięksi gracze na polskim rynku, jak m.in. Agora, Czarne, Znak, Świat Książki, Czarna Owca, Wydawnictwo Literackie czy Sonia Draga. – Przygotowaliśmy spotkania z około 60 autorami. Biorąc pod uwagę, że na zorganizowanie targów mieliśmy tak naprawdę cztery miesiące, uważam, że to sukces – mówi Jacek Oryl, prezes Murapol Expo. Dodaje, że trwają już rozmowy z zagranicznymi autorami, żeby w przyszłym roku targi mogły być jeszcze większe. Prawdopodobnie zmieni się też ich termin, żeby nie konkurować z Krakowem. Chociaż na razie trudno mówić o jakiejkolwiek konkurencji. Na zakończonych kilka dni temu Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie można było spotkać około 700 autorów i odwiedzić stoiska takiej samej liczby wydawnictw. – Wcale nie dzielą nas od Krakowa lata świetlne – mówi Rafał Skąpski, prezes Targów Książki. Mimo to, druga edycja imprezy ma się odbyć wcześniej niż w tym roku (na początku października), właśnie po to, żeby „oddalić” ją od targów krakowskich.

Od 6 do 8 listopada w MCK będzie można spotkać znanych i popularnych autorów. W Katowicach będą m.in. Mariusz Szczygieł, prof. Jerzy Bralczyk, Marta Fox, Marek Krajewski, Krzysztof Zajas, Michał Ogórek, Szczepan Twardoch, Małgorzata Szejnert czy Dariusz Rekosz. Wstęp na targi jest wolny. Szczegóły można znaleźć na stronie www.slaskczyta.pl.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*