Reklama

Tak ma wyglądać stadion miejski w Katowicach [WIZUALIZACJE]

Ł. K.
Wiadomo już jak ma wyglądać stadion miejski w Katowicach. Dzisiaj w siedzibie SARP ogłoszone zostały wyniki konkursu na koncepcję nowego obiektu. Zaprojektuje go pracownia z Rudy Śląskiej.

Stadion miejski powstanie u zbiegu ulic Bocheńskiego i Górniczego Dorobku. Na terenie położonym przy autostradzie A4 zbudowany zostanie obiekt, który pomieści od 12 do 15 tys. widzów. Przy stadionie ma się znaleźć hala sportowa na 2,5-3 tys. osób. Obiekty będą otoczone pełnowymiarowymi boiskami piłkarskimi (o wymiarach 105 m x 68 m). Łącznie ma ich powstać 6. Przed wejściem do nowego kompleksu znajdzie się parking naziemny.

W konkursie na koncepcję urbanistyczno-architektoniczną stadionu wzięły udział 22 pracownie, a do ścisłego finału weszło ich 11. Dzisiaj komisja ogłosiła wyniki. Pierwszą nagrodę zdobyła koncepcja stworzona przez zespół RS Architekci sp. z o.o. z Rudy Śląskiej. Jak mówi przewodniczący komisji konkursowej, to najbardziej przyjazny projekt. – Ona jest po prostu najprostsza, najszlachetniejsza, najmniejsza, najtańsza i spełni wszystkie – wydaje mi się – wymagania mieszkańców czy użytkowników za wyjątkiem bycia monumentalną – komentuje architekt Andrzej Bulanda.

Stadion miejski będzie kosztował od 120 do 150 mln zł. Na jego budowę miasto musi wziąć pożyczkę. Od początku mówi się o tym, że stadion ma służyć nie tylko piłkarskiej drużynie GKS-u Katowice. Jednak boisko piłkarskie wraz z trybunami to największa część inwestycji. Chociaż w kolejnych sezonach GKS gra fatalnie. – To są dwie różne rzeczy. Jakoś gry i możliwość awansu. Ja bym to odciął zupełnie od obiektu. Stadion jest miejski, na którym będzie grał GKS Katowice. Bez względu na to, na jakim poziomie są prowadzone te rozgrywki przez tę drużynę. Chcemy nowego obiektu. Ale – trzeba jasno zaznaczyć – że naszym celem jest Ekstraklasa i tego będziemy skrupulatnie wymagali od klubu – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. Teraz rozpoczną się negocjacje miasta z projektantami. Umowa z rudzką pracownią powinna zostać podpisana jeszcze w tym miesiącu. Projekt stadionu ma powstać w rok. Następnie, zgodnie z planem, budowa obiektu potrwa 2 lata. Oznacza to, że pierwsze mecze powinny tu zostać rozegrane podczas rundy wiosennej w 2021 roku.


Tagi:

Komentarze

  1. Mix 10 grudnia, 2019 at 1:42 am - Reply

    Haha, najtańsza i najszlachetniejsza ! 2x nieprawda -brzydka była od początku , a rok po konkursie wychodzi że jest 3x droższa. Tak to jest niestety jak się wybiera pozornie najtańsze rozwiązanie

  2. Kkant 13 czerwca, 2018 at 8:51 am - Reply

    Na tej wizualizacji wygląda jak obóz koncentracyjny z oddali…

Dodaj komentarz

*
*