Beskid Śląski to idealne miejsce na wypoczynek w górach. Jeśli planujesz zdobywanie szczytów albo po prostu chcesz wypocząć od zgiełku wielkiego miasta, Wisła i Ustroń będą idealne. Dzieli je zaledwie kilkanaście kilometrów, dlatego w trakcie jednego urlopu możesz poznać atrakcje obu miejscowości. Co warto zobaczyć w Beskidzie Śląskim?
Wisła – rodzinne miasto Adama Małysza idealne nie tylko dla narciarzy
Nie ma wątpliwości co do tego, że Wisła stoi narciarstwem. Na terenie miasta działają liczne skocznie narciarskie, w tym oddana do użytku po modernizacji skocznia im. Adama Małysza w Wiśle-Malince. Jej historia sięga 1933 roku, a odnowioną otwarto w 2008 roku. Kolejne są częścią kompleksu skoczni narciarskich „Centrum”. Jeśli jesteś miłośnikiem białego szaleństwa, możesz także zdecydować się na komfortowe noclegi w Wiśle, w której czeka m.in. siedem ośrodków narciarskich, kilkadziesiąt wyciągów narciarskich i 20 km tras zjazdowych. Fani innych aktywności na świeżym powietrzu mogą korzystać z licznych szlaków pieszych i rowerowych o różnym stopniu trudności.
Warto wiedzieć, że Wisła to rodzinne miasto Adama Małysza, w którym mieszka on do dziś. Z łatwością znajdziesz różne formy docenienia znanego mieszkańca… W Domu Zdrojowym możesz zobaczyć pomnik skoczka z plastycznej czekolady, a w Alei Gwiazd Sportu – upamiętniającą go tablicę z brązu. Z kolei w Muzeum Narciarstwa zgromadzono około 100 eksponatów, w tym narty z końca XIX wieku i narty, w których Adam Małysz zdobył mistrzostwo Polski.
Inne wyjątkowe miejsca w Wiśle to kompleks rezydencjonalny Prezydenta RP, w którym zobaczysz np. drewnianą kapliczkę z początku XX wieku wzniesioną w stylu tyrolskim. Jeśli uwielbiasz wędrować i podziwiać przyrodę, na pewno zachwycisz się Doliną Białej Wisełki z licznymi progami wodnymi tworzącymi urokliwe kaskady. Ciekawą atrakcją jest również 8-metrowy wodospad nazywany „Wiślańską Niagarą”. Jeśli chcesz podziwiać górskie krajobrazy, koniecznie wejdź na Baranią Górę (1220 m n.p.m.), która jest najwyższym szczytem Wisły. Na jej wierzchołku zbudowano wieżę widokową.
Ustroń – poznaj wyjątkowe uzdrowisko w sąsiedztwie Wisły
Ustroń dzieli około 13 km od Wisły, dlatego wypoczywając dłużej w Wiśle, warto poznać atrakcje Ustronia i odwrotnie – pobyt w Ustroniu zachęca do odwiedzenia Wisły. Choć miejscowości są podobnej wielkości (w Wiśle mieszka 12 tys. osób, a liczba mieszkańców Ustronia wynosi 16 tys.), to obie mają trochę innych charakter. Wisła to mekka miłośników białego szaleństwa i górskich wędrówek, z kolei Ustroń jest jednym z dwóch śląskich uzdrowisk (obok Goczałkowic-Zdroju). Kuracjusze mogą zdecydować się np. na zabiegi z użyciem solanki (m.in. pływanie w basenie solankowym, seans w grocie solnej) lub borowiny. W Ustroniu nie brakuje też górskich szlaków pieszych i rowerowych.
Decydując się na Ustroń nocleg z wyżywieniem, możesz wybrać się na trzy otaczające go góry – szlakiem żółtym na Równicę lub Czantorię Małą, szlakiem niebieskim na Czantorię Wielką i szlakiem zielonym na Orłową. Poza tym Czantorię Wielką możesz zdobyć, wędrując czerwonym szlakiem, który jest częścią Głównego Szlaku Beskidzkiego. W Ustroniu warto korzystać również z trzech ośrodków narciarskich, szlaków spacerowych i tras rowerowych. Miłośnicy zwiedzania chętnie zaglądają do otwartego w szczycie sezonu etnograficznego Muzeum Regionalnego „Stara Zagroda”.
Podsumowując, warto zaplanować urlop i w Wiśle, i w Ustroniu. Obie miejscowości zachęcają do aktywnego wypoczynku na stoku oraz górskich szlakach pieszych lub rowerowych. Ponadto w Ustroniu możesz skorzystać z oferty uzdrowiskowej. Zapraszamy w Beskid Śląski!
Artykuł sponsorowany