Reklama

Przewodniczący sejmiku został wiceministrem nauki

Źródło: https://twitter.com/MarekGzik

Redakcja
Prof. Marek Gzik, który od czasu przejścia marszałka Jakuba Chełstowskiego na stronę opozycji, jest przewodniczącym sejmiku woj. śląskiego, został powołany na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Nauki. To druga osoba ze śląskiego środowiska akademickiego, która znalazła się w nowym rządzie.

Prof. Marek Gzik jest absolwentem Wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki Śląskiej. Obecnie sprawuje funkcję dyrektora EHTIC – Europejskiego Centrum Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia Politechniki Śląskiej. Od 2012 do 2020 roku był dziekanem Wydziału Inżynierii Biomedycznej.

21 listopada 2022 roku Marek Gzik został wybrany na przewodniczącego sejmiku woj. śląskiego. Było to możliwe, po tym jak marszałek Jakub Chełstowski i troje innych radnych przeszli z PiS do Ruchu Samorządowego Tak dla Polski, a potem do PO. W ostatnich wyborach parlamentarnych prof. Gzik został wybrany na posła.

 Jest drugim przedstawicielem śląskiego środowiska akademickiego w nowym rządzie. Wcześniej ministrem przemysłu została Marzena Czarnecka, profesor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Zgodnie z zapowiedzią premiera Donalda Tuska, to ministerstwo ma mieć siedzibę w Katowicach.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*