Reklama

Prezydent Katowic przeprasza za słowa o kobietach

Grzegorz Żądło
Po tym jak prezydent Katowic dostał list od kobiet skupionych wokół inicjatywy “Każda jest Ważna”, przeprosił za swoje słowa wypowiedziane podczas wywiadu w Radiu Katowice.

We wtorkowej rozmowie w Radiu Katowice prezydent został zapytany o to, czy wśród wiceprezydentów znajdzie się jakaś kobieta. – Jeszcze decyzji nie podjąłem, co do kwestii składu tego bliskiego stołu prezydenta miasta, czyli swoich zastępców. Jest też tak, że w mieście jest bardzo dużo kobiet pracujących na wysokich stanowiskach, m.in. kobiety trzymają pieniądze w mieście, jest pani skarbnik, pani wiceskarbnik. Bardzo dobrze mi się z nimi współpracuje i to jest ten sam poziom jakby kompetencji co wiceprezydenci, a może nawet i więcej, bo to wiceprezydenci czasami muszą pukać do pani skarbnik, po to, aby jakieś środki na określone zadania pozyskać albo dołożyć do określonych zadań. To pokazuje, że ten parytet staramy się w miarę założyć – odpowiedział Krupa, sugerując, że jednak kobiet na stanowisku wiceprezydenta nie będzie.

Dodał też, że powodem takiego doboru współpracowników są jego osobiste preferencje,.

Najgorszym elementem w tym wszystkim jestem ja sam. Dlaczego, bo ja raczej prowadzę takie zarządzanie dość twarda ręką i o wiele prościej mi się rozmawia z mężczyznami niż z kobietami. Stąd ten stół jest bardziej dynamiczny i stąd ten stół jest złożony z mężczyzn.

Na pytanie dlaczego lepiej mu się rozmawia z mężczyznami, prezydent nie odpowiedział. – Zostawię to, że tak powiem, w słodkiej mojej tajemnicy. Po prostu jest twardsza gra.

Te słowa oburzyły wiele kobiet. Te skupione w inicjatywie “Każda jest Ważna” wysłały w czwartek list do prezydenta Katowic.

Piszą w nim m.in., że uważają wypowiedź Marcina Krupy za niegodną prezydenta europejskiego miasta i oczekują zmiany podejścia. „W wypowiedzi twierdzi Pan, że “lubi zarządzać twardą ręką”. Cokolwiek by takie określenie nie oznaczało, jest to anachroniczna metoda zarządzania – nie jest dobra ani dla kobiet, ani dla mężczyzn. Otóż zarówno badania, jak i praktyka zarządzania pokazują, że twarde przywództwo jest dziś przeciwskuteczne.”

Autorki listu proponują zorganizowanie w urzędzie miasta szkoleń, nie tylko dla prezydenta, ale dla wszystkich urzędników i osób, które zostały wybrane w wyborach samorządowych.

Dzięki szkoleniom możliwe będzie wzmocnienie istotnych kompetencji komunikacyjnych i przywódczych osób pełniących kluczowe funkcje publiczne w mieście, polepszenie organizacji pracy Urzędu, wzmocnienie praworządności, usprawnienie pracy i zapobiegania ewentualnym naruszeniom oraz w rezultacie wypracowanie i wdrożenie wysokich standardów polityki równościowej w ramach realizowanej przez Pana strategii zarządzania”.

W odpowiedzi prezydent Katowic opublikował oświadczenie, w którym przeprasza za swoje słowa. Jeśli oczywiście “kogokolwiek swoimi słowami obraził”.

Na potrzeby oświadczenia, zostały policzone kobiety, które w urzędzie miasta zajmują stanowiska kierowniczek i naczelniczek.

Oświadczenie Marcina Krupy

Podczas wtorkowego wywiadu w Radiu Katowice zostałem zapytany czy nowym wiceprezydentem miasta będzie kobieta. Odpowiedziałem, że takiej decyzji nie podjąłem. Mówiłem o doskonałej współpracy z kobietami pracującymi w urzędzie, spośród których wiele zajmuje poważne i odpowiedzialne stanowiska kierownicze – jak np. Skarbniczka miasta i Jej zastępczyni. Ponadto warto podkreślić, że kobiety jako m.in. Naczelniczki i Kierowniczki stanowią 73% kadry kierowniczej urzędu. Podczas wywiadu powiedziałem również, że łatwiej rozmawia mi się z mężczyznami – jeżeli tymi słowami kogokolwiek obraziłem lub zostało to odebrane jako przejaw dyskryminacji – to nie było to moją intencją i przepraszam za te słowa.


Tagi:

Komentarze

 1. grzegorz 12 kwietnia, 2024 at 1:46 pm - Reply

  Tlumaczenie niczego nie zmienia.
  Krupa to gensek, kieszonkowy dyktator, pseudo maczo. Czlowiek o horyzontach 20 cm nauczony na kursach PR fandzolenia o zrownowaznym holistycznym rozwoju. A zarzadzanie miastem i urzedem to poziom kierownika GSu , wielu pracownikom to odpowiada bo nie trzeba myslec tylko wykonywac polecenia jakie by nie byly.
  Wypowiedz swiadczy tez o tym jak niezaleznie myslacych ma zastepcow skoro tak dobrze mu sie z nimi wspolpracuje

 2. gizmo 11 kwietnia, 2024 at 7:19 pm - Reply

  Różnica jest taka jak między pobiciem, a ewentualnym pobiciem. Ewentualnego pobicia wogóle nie było jednak niesmak pozostał, prawda?

 3. mieszkaniec 11 kwietnia, 2024 at 7:00 pm - Reply

  taaa….. ile było 62% czy 65%. czyli Urzędnicy zagłosowali? tak?

 4. gizmo 11 kwietnia, 2024 at 5:48 pm - Reply

  W świecie fałszu i zamętu odróżniaj postęp od podstępu. Czy Dawid D. z Polska2050 nie powinien przeprosić za silną rękę wobec kobiet?

 5. Katowiczanin 11 kwietnia, 2024 at 5:31 pm - Reply

  Adam ładne przeprosiny mu napisał. Zauważyliście, że wszystkie posty ludzie z Forum Samorządowego Krupy lajkują sobie na wzajem 🙂 i chwalą się, bo mieszkańcy mają ich serdecznie dosyć. Krupa wygrał bo nie miał z kim przegrać, gdyby PO wystawiłaby kandydata już by Krupy nie było.

  • gizmo 11 kwietnia, 2024 at 6:00 pm Reply

   Obalam pańską hipotezę. Godlewski z PO otrzymał 15% głosów gdy ostatnio startował na prezydenta Katowic. Czy dziś wyprzedziłby Pisowego Piechotę z takim wynikiem? Tak, o 1% (jeden procent).

Dodaj komentarz

*
*