Trwają intensywne przygotowania do zamknięcia ul. Mikołowskiej. Prace na tymczasowych przystankach prowadzone są przy pl. Andrzeja. Na drogach pojawiły się też znaki informujące o organizacji ruchu, która czeka kierowców od najbliższego poniedziałku.
Wczoraj pisaliśmy o tym, jak zmieni się organizacja ruchu w związku z zamknięciem przejazdu pod wiaduktem kolejowym nad ul. Mikołowską. Dzisiaj w końcu o objazdach informują znaki. Na razie przekreślone, ale zaczną obowiązywać od 7 października, czyli najbliższego poniedziałku. Jak informują PKP Polskie Linie Kolejowe, ulica zostanie zamknięta dla ruchu kołowego w poniedziałek nad ranem.
Choć nie będzie przejazdu, to piesi nadal będą mogli przechodzić pod wiaduktem w obu kierunkach. „Przez najbliższy miesiąc, mieszkańcy będą mogli poruszać się specjalnie wyznaczoną i zabezpieczoną drogą pod wiaduktem. Ruch pieszy zostanie wstrzymany, gdy rozpocznie się demontaż przęsła wiaduktu” – pisze PKP PLK. To sprzeczne z informacją na ulotkach rozdawanych przez mobilnych informatorów ZTM. Widnieje tam informacja o całkowitym zamknięciu również dla pieszych. Przejść ul. Mikołowską będzie można jeszcze przez miesiąc od momentu rozpoczęcia prac, czyli prawdopodobnie do początku listopada.
Nowe informacje podaje także ZTM. Informowaliśmy już o tym, że na południe od torów powstanie coś, co organizator transportu nazywa dworcem tymczasowym. W związku z zamknięciem wiaduktu część linii autobusowych, ma ich być łącznie ponad 50, zmieni swoje trasy. Największe modyfikacje dotyczą 28 linii, na których zaplanowano skrócenie lub objazdy ul. św. Jana. Są to linie: 9,10,11,12, 37, 45, 46, 48, 51, 115, 133, 154, 177, 193, 296, 297, 632, 657, 672, 689, 900, M10, M12, 130N, 297N, 657N, 672N i 905N. Mniejsze modyfikacje będą związane z obsługą dodatkowych przystanków oraz zmianą stanowisk przystankowych pod dworcem PKP. Dotyczy to linii: 0, 27, 43, 50, 61, 110, 120, 130, 600, 674, 880, 910, 911, 930, 940, M1, M2, M3, M4, M13, M22, M25, M101, 1N, 7N i 840N.
Dlatego konieczne jest przygotowanie nowych przystanków w rejonie pl. Andrzeja i pl. Miarki. Trwa właśnie ich budowa. Na ul. Skłodowskiej-Curie (na odcinku pomiędzy ul. Andrzeja i ul. Kopernika) powstaje kilka stanowisk na przystanku pod nazwą Skłodowskiej Dworzec. Dlatego usunięto prawie wszystkie miejsca postojowe. Na pl. Miarki powstały już trzy stanowiska z numerami 02, 03 i 05. Wydłużony został przystanek Andrzeja Dworzec, co wymagało przebrukowania zatoki. Zmieniła się też nazwa przystanku z Katowice Drzymały na Katowice Pl. Miarki. Będzie się tu zatrzymywało aż 24 linii autobusowych, a do tej pory były tylko trzy. Dla ułatwienia ZTM zaznaczył trasy kolorami: zielona, czerwona, żółta i pomarańczowa. Na poniższej mapce widać, jak będą kursowały w tym rejonie linie, których trasy będą zmienione. Jeśli przy przystanku pojawia się myślnik pojawia się „-” zamiast strzałki, to oznacza, że linie nie zatrzymują się w tym miejscu. Wszystkie informacje dotyczące zmian dla pasażerów są dostępne TUTAJ.
Poza zmianami na południe od dworca, czekają pasażerów komunikacji miejskiej także modyfikacje na samym dworcu autobusowym. Zaplanowano nowy przydział linii do stanowisk przystankowych znajdujących się pod Galerią Katowicką. Obrazuje to poniższa grafika.
Nie tylko pasażerowie komunikacji miejskiej mogą zobaczyć na ulicach zmiany. Dzisiaj trwają prace nad wdrożeniem nowej organizacji ruchu. Przy drogach pojawiają się znaki z objazdami i informujące o zamknięciu ul. Mikołowskiej. Widać już nie tylko, którędy będą zmuszeni poruszać się kierowcy, ale także na przykład ograniczenie prędkości do 40 km/h na ul. Mikołowskiej na odcinku od ul. Kopernika w stronę wiaduktu.
Łukasz Kądziołka
A w którym miejscu będą zatrzymywać się pociągi?