Reklama

Ozonowanie – nowa metoda na wirusa?

Walka z koronawirusem trwa. Od momentu wybuchu pandemii minęło już trochę czasu, a nasza wiedza na temat COVID-19 i sposobach walki z tym wrogiem stale się zwiększa. Coraz częściej decydujemy się na ozonowanie. Ozon skutecznie dezynfekuje pomieszczenia, pomaga pozbyć się uciążliwych zapachów, a także zwalcza pleśnie i grzyby. Jak radzi sobie z koronawirusem? Sprawdźcie!

Na czym polega ozonowanie?

Ozonowanie polega na wymieszaniu powietrza (tlenu) z ozonem. Dezynfekcja wykonywana jest na wiele sposobów, ale ten nie wymaga użycia środków bakteriobójczych. Jedną z zalet ozonu jest możliwość rozbijania cząsteczek substancji odpowiedzialnych za nieprzyjemny zapach, a także szybkie i skuteczne niszczenie drobnoustrojów. Jako substancja, która miesza się z powietrzem, jest w stanie dotrzeć w każde miejsce – szczeliny, zakamarki, przewody wentylacyjne itp.

Gdzie wykorzystuje się ozon?

 – Odkażanie pomieszczeń szpitalnych, biurowych, mieszkalnych
– Odgrzybianie klimatyzacji
– Eliminacja bakterii przenoszonych przez zwierzęta domowe
– Usuwanie alergenów
– Zwalczanie insektów
– Usuwanie nieprzyjemnych zapachów – dezodoryzacja

Czy ozonowanie skutecznie eliminuje koronawirusa?

Wirusy znajdują się w powietrzu wydychanym przez chore osoby, jest przenoszony przez nich na dotykanych przedmiotach, meblach oraz osiada na różnych powierzchniach wraz z cząsteczkami pary wodnej. Nie ma dowodów naukowych, które potwierdziłyby skuteczność ozonu w zwalczaniu koronawirusa, ale w związku z jego właściwościami jest to bezpieczny i dobry sposób na dezynfekcję mieszkania po kwarantannie. Jak mówi Katarzyna Wójcik z serwisu Naprawek.pl, ludzie bardzo często decydują się na ozonowanie pomieszczeń po kwarantannie:

Od momentu wybuchu pandemii, zaobserwowaliśmy wyraźny wzrost zleceń dotyczących ozonowania nie tylko miejsc publicznych, czy pojazdów komunikacji miejskiej, ale i mieszkań po kwarantannie. W samych Katowicach mówimy nawet o trzykrotnie większej liczbie zgłoszeń do firm zajmujących się dezynfekcją, w porównaniu do roku 2019. Jest to bezpośredni skutek, jaki wywołał COVID-19”.

Jak przygotować mieszkanie do ozonowania?

Przed ozonowaniem, należy najpierw je dokładnie posprzątać, usunąć kurz i inne zabrudzenia z mebli, czy sierść zwierząt. Ważne, aby pamiętać o wywietrzeniu mieszkania, otwarciu wszystkich szafek, szuflad itp. Tuż przed uruchomieniem maszyny ozonującej należy dokładnie uszczelnić dom, zatkać klatki wentylacyjne, szczeliny w drzwiach. Sprzęt RTV i AGD powinien zostać zabezpieczony folią. Jeśli mamy cenne przedmioty (obrazy, antyczne meble itp.) należy je szczególnie zabezpieczyć, ponieważ ozonowanie może negatywnie na nie wpłynąć. Zaleca się wyniesienie wszystkich roślin oraz dopilnowanie, by w mieszkaniu nie było żadnych zwierząt domowych.

Co w trakcie kwarantanny?

Ozonowanie pomieszczeń jest dobrym rozwiązaniem na dezynfekcję mieszkania po kwarantannie, ale co zrobić w czasie, gdy jeszcze trwa? Zaleca się przede wszystkim regularne sprzątanie, codzienne mycie blatów, podłóg, dezynfekcję sprzętów, czy mycie naczyń w wysokiej temperaturze. Nie możemy zapomnieć także o regularnym wietrzeniu pomieszczeń.

Ozonowanie na własną rękę? Odradzamy!

Należy pamiętać, że efektywność ozonowania uzależniona jest od tego, czy czynność ta wykonywana jest prawidłowo, dlatego tak ważne jest, aby zajęli się tym profesjonaliści. Tylko wtedy zyskamy pewność, że wszystkie bakterie, grzyby i wirusy zostały usunięte. Poza tym profesjonalnie przeprowadzone ozonowanie jest bezpieczne dla ludzi i środowiska.

Zamawiasz dezynfekcję? Może już nie być terminów!

Od początku pandemii firmy zajmujące się dezynfekcją mają niemałe oblężenie. Mogą więc pojawić się problemy z wolnymi terminami. Jeśli interesują cię takie usługi jak ozonowanie, odkażanie, dezodoryzacja, czy odgrzybianie ścian, najlepiej szukać wykonawców przez serwisy internetowe, które współpracują z serwisami DDD i poinformują nas o dostępnych technikach w naszym mieście.

Artykuł sponsorowany


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*