Reklama

Ogromny zysk zarządcy autostrady z Katowic do Krakowa. Będą kolejne remonty

Emiil Wąsacz, prezes zarządu Stalexport Autostrady S.A.

Redakcja
Grupa Kapitałowa Stalexport Autostrady opublikowała swoje wyniki finansowe za 2018 rok. Wzrosły zarówno przychody grupy, jak i zysk. To efekt przede wszystkim poboru opłat za przejazd odcinkiem autostrady A4 z Katowic do Krakowa.

W 2018 roku przychody Grupy Kapitałowej Stalexport Autostrady wyniosły 336,5 mln zł i były o ok. 9,5 proc. wyższe niż w roku 2017. Zysk netto wzrósł o 17,4 proc. i wyniósł ostatecznie 186,4 mln zł.

O wzroście przychodów zadecydowało przede wszystkim rosnące natężenie ruchu na autostradzie A4 Katowice-Kraków. W 2018 roku płatnym odcinkiem autostrady przejechało o 5,2 proc. więcej pojazdów niż w 2017. Średnio było to 45,3 tys. pojazdów na dobę.

W maju 2018 Stalexport Autostrady S.A. wypłacił dywidendę swoim akcjonariuszom w wysokości 29 gr za akcję. Na ten cel przeznaczono w sumie 71,7 mln zł.

Nakłady inwestycyjne Grupy Kapitałowej Stalexport Autostrady S.A. wyniosły w ubiegłym roku ponad 31 mln zł.  Za te pieniądze powstały m.in. kolejne ekrany akustyczne,  modernizowany był też system odwodnienia autostrady.

W 2019 roku Stalexport Autostrada Małopolska planuje uruchomienie tzw. videotollingu, czyli usługi umożliwiającej pobór opłaty za przejazd z karty bankowej klienta przypisanej do tablicy rejestracyjnej pojazdu, odczytywanej przez kamerę na bramce autostradowej.

Kontynuowane będą remonty obiektów mostowych oraz modernizacja odwodnienia autostrady. Na ten rok przewidziana jest także wymiana urządzeń infrastruktury informatycznej systemu poboru opłat. W latach 2019-2010 ma zostać wymieniona nawierzchnia jezdni na odcinku 42,4 km.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*