Reklama

Obchody 500-lecia Reformacji w Szopienicach

Redakcja
W kościele ewangelickim Zbawiciela przy ul. Bednorza 20 w Katowicach-Szopienicach odbędą się dziś obchody 500-lecia Reformacji. Będą występy chórów i nabożeństwo. Początek uroczystości o godz. 10.

Już od kilku miesięcy przed kościołem ewangelickim w Szopienicach powiewa flaga przypominająca o jubileuszu. 500 lat temu, 31 października 1517 roku Marcin Luter przywiesił na drzwiach kościoła zamkowego w Wittenberdze 95 tez. W swoich postulatach domagał się m.in. uznania za jedyną podstawę wiary Pisma Świętego, udzielania tyko dwóch sakramentów (chrztu i komunii), głośnego czytania Biblii, śpiewania psalmów. Chciał, żeby Kościół był instytucją tanią, liturgia odbywała się w języku narodowym, a komunia udzielana była pod dwiema postaciami (chleb i wino). Zanegował nieomylność papieża, sakrament spowiedzi oraz płatne odpusty. Zniósł również celibat.

Obchody 500-lecia tamtych wydarzeń rozpoczną się o godz. 10.00 koncertem chóru Jubilate Deo z Mysłowic pod dyrekcją Joanny Bliwert-Hoderny. Pół godziny później odbędzie się uroczyste nabożeństwo. Zakończeniem obchodów będzie popołudniowy koncert zespołu wokalnego Contento Core rozpoczynający IV Jesienne Niedziele Organowe. Początek o 17.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*